Domáce zvieratá a ich správanie: Zvládanie a odrádzanie od hryzenia a škrabania

Všetci vieme, že naši chlpatí spoločníci sú najlepší kamaráti, akých si môžeme priať. Ale povedzme si úprimne, niekedy sa zdá, že si myslia, že naše ruky a paže sú ich osobné žuvacie hračky a škrabadlá na stromoch. Žiadna panika! V tomto článku zdieľame niekoľko skvelých tipov, ako jemne a efektívne naučiť svojich miláčikov, aby prestali hrýzť a škrabať sa.

PREČO VAŠE ZVIERATÁ ŠKRABÚ A HRÝZAJÚ?
Poďme najprv pochopiť, prečo naši domáci miláčikovia majú tendenciu hrýzť a škrabať, či už sú to roztomilé šteniatka, zvedavé mačiatka alebo dokonca dospelé zvieratá. Je dôležité si uvedomiť, že toto je často prirodzené správanie a nerobia to preto, aby nás naštvali. Hryzenie a škrabanie môže mať rôzne dôvody.


SKÚMANIE A KOMUNIKÁCIA
Naši domáci miláčikovia používajú ústa a pazúry, aby preskúmali svet okolo seba a komunikovali s nami. Toto správanie je bežné najmä u mladých zvierat, ktoré chcú všetko objaviť.

HRA A ENERGIA
Hryzenie a škrabanie sú tiež spôsoby, ako zvieratá vyjadrujú svoju energiu a bavia sa. Pre nich je to forma hry a interakcie.

ZUBY A PAZÚRY
U mladých zvierat, ako sú šteniatka a mačiatka, môže byť hryzenie súčasťou procesu výmeny zubov alebo pazúrov. To môže spôsobiť nepohodlie a prinútiť ich, aby uhryzli a poškriabali, aby získali úľavu.

ŠTENIATKA A ICH HRÝZAVÉ DOBRODRUŽSTVÁ
Hneď si niečo vyjasnime: hryzenie je úplne normálna hra a učenie šteniat. Ústami skúmajú okolitý svet, komunikujú a priznajme si, že niekedy upútajú vašu pozornosť. prečo? Pretože šteniatka prežívajú svet inak ako my ľudia. Kým my cítime rukami, oni používajú ústa. A áno, to znamená, že tie ostré šteňacie zuby niekedy preskúmajú vaše ruky a čokoľvek iné, čo môžu chytiť.


PREČO ŠTENIATKA HRÝZAJÚ?
Šteniatka majú veľa dôvodov zarývať zuby do všetkého. Po prvé, keď im idú zúbky, môže to spôsobiť dosť nepríjemný pocit. Predstavte si, že máte svrbiace, bolestivé ústa a nemôžete ani povedať svojim rodičom, že potrebujete nejaký gengigel alebo kocky ľadu! Buďte teda chápaví a pomôžte svojmu šteniatku prekonať toto ťažké obdobie.

METÓDY RIEŠENIA HRYZANIA A ŠKRABANIA

HRANICE A TRPEZLIVOSŤ
Rovnako ako ľudia, aj domáce zvieratá sa musia naučiť, čo je prijateľné správanie a čo nie. Buďte trpezliví a dôslední pri stanovovaní hraníc. Ak váš maznáčik pohryzie alebo poškriabe, dajte mu jasný signál, že to nie je v poriadku, napríklad jemným „nie“.

HRACÍ ČAS A CVIČENIE
Domáce zvieratá potrebujú cvičenie a duševnú stimuláciu, aby spálili prebytočnú energiu. Každý deň trávte čas interaktívnymi hrami a prechádzkami, aby ste naplnili svoju potrebu aktivity.

POZITÍVNE VYSTUŽENIE
Odmeňte požadované správanie chválou, pozornosťou a príležitostnou pochúťkou. To povzbudí vášho domáceho maznáčika k opakovaniu pozitívneho správania.

VYHNITE SA TRESTU
Vyhnite sa tvrdým metódam trestu, ako je krik alebo fyzické tresty. To môže spôsobiť strach a agresiu u vášho domáceho maznáčika a zhoršiť problém.

TRÉNING A OPAKOVANIE
Pravidelne cvičte jednoduché povely poslušnosti ako „sadni“ a „zostaň“. Pomôže to nielen vycvičiť vášho domáceho maznáčika, ale aj zamerať jeho pozornosť a zabrániť tomu, aby sa prepol do režimu hryzenia alebo škrabania.

ODBORNÁ POMOC
Ak je hryzenie alebo škrabanie závažné alebo sa nezlepšuje, zvážte konzultáciu s profesionálnym veterinárom alebo trénerom správania. Môžu poskytnúť špecifické poradenstvo prispôsobené potrebám vás a vášho domáceho maznáčika.
Pamätajte, že odrádzanie od hryzenia a škrabania si vyžaduje trpezlivosť, obetavosť a lásku. Domáce zvieratá nie vždy hneď pochopia, čo od nich očakávame, ale so správnym prístupom môžete mať šťastného, ​​zdravého a dobre vychovaného spoločníka, ktorý vie, ako ovládať svoje zuby a pazúry. Takže pokračujte v objímaní a maznaní svojho miláčika!

TIPY OD SPRÁVACIEHO TRÉNERA PATRICIE NA KONTROLOVANIE HRYZANIA U ŠTEŇAT:
Chladenie a úľava: Keď sa vášmu šteniatku prerezávajú zúbky, studená žuvacia hračka môže byť skutočným záchrancom. Tak ako si my vychutnávame zmrzlinu v horúcom počasí, aj vaše šteniatko môže nájsť úľavu žuvaním niečoho chladivého. Šikovným trikom je aj trenie kociek ľadu o podnebie a v najhoršom prípade vždy gengigel.

Výmena ruky za hračku: Ak vás šteniatko začne hrýzť do ruky, rýchlo ho vymeňte za pevnú hračku. Toto učí vaše šteňa, že hryzenie je povolené len s hračkami, nie s ľuďmi.

Kúzelné "ouch": Ak vaše šteňa zašlo príliš ďaleko s hrýzaním, hlasno zakričte "ouu". To môže mať prekvapivý účinok a vaše šteňa si uvedomí, že hryzenie bolí. Koniec koncov, sú to chytré zvieratá!

Čas na hranie = čas na únavu: Poskytnite svojmu šteniatku dostatok času na hranie. Keď sú unavení, nutkanie zahryznúť je často menej silné. Hranie nie je len zábava, ale tiež pomáha kontrolovať množstvo energie.

Hračky, hračky, hračky: Poskytnite rôzne žuvacie hračky. Ak má vaše šteniatko niečo na žuvanie, je menšia šanca, že vás použije ako žuvaciu hračku.

Hryzače členkov: Ak je vaše šteňa fanúšikom vašich členkov alebo päty, stojte si za svojím! Namiesto úteku zostaňte v pokoji. Zvyčajne budú prekvapení a prestanú hrýzť. A ak to nefunguje, dajte im krátky oddychový čas.

Nábytok vs. šteňa: Ak vaše šteniatko rado trhá váš nábytok, urobte preventívne opatrenia. Ochráňte svoje cenné kusy nábytku alebo ich dočasne premiestnite. Prevencia je lepšia ako liečba, nie?

S týmito tipmi v ruke ste pripravení ovládať hryzenie vášho roztomilého malého priateľa. Pamätajte, že trpezlivosť a dôslednosť sú kľúčové. Vaše šteniatko sa od vás a s láskavým vedením naučí, že príliš nadšené hryzenie sa nakoniec stane rozkošnou spomienkou na začiatky vašej spoločnej dobrodružnej cesty.