BEZPEČNOSTNÉ RADY PRE PSOV V ZIME

Zima môže znamenať korčuľovanie, lyžovanie, snowboarding a inú zábavu vonku…

…ale môže to znamenať aj nebezpečenstvo pre vášho psa. Tu je niekoľko tipov, ako udržať svojho psa v bezpečí a pohodlí túto zimu.
To, že má na sebe kožuch, neznamená, že mu je teplo.

Áno, váš chlpatý priateľ má na sebe kožuch. Ale aj v lete nosí kožuch. Táto srsť pomáha regulovať jeho telesnú teplotu, ale to neznamená, že je vždy v teple bez ohľadu na podmienky. Rovnako ako niektorí ľudia znášajú chlad lepšie ako iní, niektorí psi majú vyššiu toleranciu voči chladu. Plemeno, typ a dĺžka srsti a veľkosť vášho psa sú všetky faktory, ale jeho vek, zdravotný stav a individuálny make-up môžu tiež ovplyvniť, ako rýchlo váš pes prechladne.
Poznajte hranice svojho psa.

Ak sa ľahko prechladne, zaobstarajte mu sveter alebo kabát, ktorý ho udrží v teple. Je tiež dobré mať pár kabátov z každej odrody, aby ste mu vždy mohli dať suchý kabát, keď sa vráti po šantení v snehu. Ak je váš pes veľmi malý a / alebo má krátke nohy, pravdepodobne prechladne rýchlejšie, pretože jeho brucho je bližšie k studenej dlažbe a snehu. Zvážte, či mu zaobstaráte sveter alebo kabát, ktorý mu zakryje spodnú stranu aj chrbát.
Robte viac, kratšie prechádzky.

Zvážte, či by ste hodinovú konštitúciu svojho psa rozdelili na dve alebo tri kratšie prechádzky. Stále bude chcieť – a bude potrebovať – ísť von, ale bude lepšie, ak ho vezmete na niekoľko kratších prechádzok ako na jednu dlhú.
Studené autá môžu byť nebezpečné.

Väčšina ľudí vie, že počas horúceho letného dňa je lepšie nechať psa v aute. Ako však viete zo skúseností, autá sa po vypnutí veľmi rýchlo ochladia. Studené auto nepomôže vášmu psovi zostať v teple.
zimná bezpečnosť psov istockphoto/Kerkez
Dávajte pozor na jeho labky.

Chladné počasie môže spôsobiť zmätok na bosých nohách vášho psa. Ľad a sneh môžu porezať jeho labky. Mnohé roztápajúce sa ľady sú dráždivé. Len surové, chladné počasie môže spôsobiť, že mu popraskajú labky. Keď vojdete dnu, nezabudnite mu labky dôkladne osušiť. Sneh sa môže hromadiť v srsti medzi jeho vankúšikmi na nohách a vankúšikom na chodidlách. Dbajte na to, aby ste odstránili všetok sneh a ľad medzi jeho podložkami. Ak išiel po chodníkoch ošetrených soľou alebo ľadovou taveninou, umyte mu labky teplou vodou a dôkladne ich osušte. Nechcete, aby si z labiek olízal niečo, čo by mu mohlo spôsobiť nevoľnosť. Ak si upravujete svoje vlastné chodníky a príjazdovú cestu, zvážte použitie ľadovej taveniny vhodnej pre psov. Môžete tiež získať rôzne typy topánok, ktoré ochránia labky vášho psa pred všetkými nebezpečenstvami, ktoré so sebou prináša chladné počasie. Ak váš pes nemá rád topánky, existujú produkty typu masti, ktoré môžete aplikovať na nohy svojho psa, aby ste ich ochránili.
Držte ho na vodítku.

Uistite sa, že váš pes je v bezpečí na vašom dvore alebo na vodítku. Ak sa uvoľní, sneh môže zakryť mnohé pachy, na ktoré sa spolieha, že bezpečne nájde cestu domov. Mohol by uviaznuť v záveji. Nielenže extrémne podmienky sťažujú pre vás a vášho psa opätovné stretnutie, ale je tiež dôležitejšie, aby ste to urobili rýchlo. Uistite sa, že má vaše meno a kontaktné informácie, ako aj svoje meno na golieri pre prípad, že by ste sa rozišli. Môžete mu zaobstarať aj podsvietený obojok alebo svetlo k obojku, ktoré ho zviditeľní.
Dajte mu niekoľko možností, kde spať.

Hoci obľúbené miesto na spanie vášho psa môže byť pre neho väčšinu času tým najpohodlnejším miestom v dome, v zime mu môže byť príliš horúco alebo príliš chladno. Poskytnite mu dve alebo tri rôzne miesta, z ktorých si môže vybrať, aby si vždy našiel miesto, ktoré mu bude vyhovovať.
Berte do úvahy jeho vek a zdravotný stav.

Telo starších psov nie vždy reguluje svoju teplotu tak efektívne, ako keď bol pes mladší. Niektoré ochorenia, ako je artritída, môžu byť tiež ovplyvnené chladom. Ak máte starnúceho psa alebo takého, o ktorom viete, že v chladnejších mesiacoch trpí viac, poraďte sa so svojím veterinárom o návrhoch, ako môžete svojmu starému priateľovi urobiť pohodlie. Zima môže byť pre ľudí aj ich psov zábavná hra vonku a na snehu. Ak dodržíte niekoľko preventívnych opatrení a použijete trochu zdravého rozumu, váš pes si ešte viac užije čas strávený s vami vonku v zime.