Probiotiká a prebiotiká pre mačky a psy

Vedeli ste, že je dôležité ponúkať psovi alebo mačke probiotiká a prebiotiká, nielen keď majú hnačku? V nasledujúcich častiach vysvetlíme, akú majú funkciu a ako si vybrať dobré, účinné a bezpečné probiotikum.

Po tisíce rokov mal človek prospech z mikroorganizmov, ktoré fermentovali potraviny a zlepšovali tak ich konzerváciu. Postupne zistili, že tieto baktérie sú nielen užitočné pre uchovanie potravín, ale aj pre zdravie ľudí. Konzumácia fermentovaných potravín, ako sú kefír, kimchi a jogurt, ukázala jednoznačné zdravotné výhody, ako je zhrnuté v článku, ktorý zverejnila María L. Marco a spolupracovníci. Tieto pozorovania iniciovali hĺbkovú štúdiu mikroorganizmov prítomných v tomto type produktov. A tak sa začala história známych probiotík.

Svetová gastroenterologická organizácia definuje probiotiká ako živé mikroorganizmy, ktoré pri podávaní v dostatočnom množstve prinášajú prospech zdraviu hostiteľa. Tieto priaznivé účinky už boli preukázané pri mnohých chorobách, preto sa jeho užívanie odporúča spolu s konzumáciou prebiotík.

Prebiotiká Sú to nestráviteľné zložky, hlavne uhľohydráty, ktoré stimulujú selektívny rast určitých prospešných baktérií. Najznámejšie, veľmi dobre vysvetlené v dokumente Univerzity v Murcii, sú FOS, MOS, SOS a GOS. Prirodzeným zdrojom týchto prebiotík by bola čakanka, artičoky, cesnak, cibuľa, púpava, strukoviny a obilniny. Konzumácia tohto druhu zložiek by preto prispela k rastu mikrobioty alebo črevnej flóry, a teda k zdraviu vo všeobecnosti.

V súčasnosti naberajú na sile ďalšie druhy doplnkov, ktoré majú aj terapeutické účinky: synbiotiká (ktoré obsahujú probiotiká aj prebiotiká), a postbiotiká (látky podobné tým, ktoré produkuje mikrobiota, napodobňujúce jej priaznivé účinky v tele).

Aby ste mali predstavu o potenciáli prebiotík a probiotík, sumarizujeme choroby, u ktorých bolo po ich konzumácii zaznamenané zlepšenie:

 • Atopická dermatitída
 • Hnačka (akútna kvôli antibiotikám a rotavírusu)
 • Zápcha
 • Premnoženie Helicobacter spp.
 • Črevná divertikulitída
 • Genitourinárne a respiračné infekcie
 • Neuropsychiatrické poruchy
 • Orálne problémy
 • Obezita a metabolický syndróm
 • Rakovina

Od spoločnosti Dingonatura vždy odporúčame poskytovať potraviny, ktoré obsahujú tento typ prísad, denne sa starať o črevnú flóru našich psov a mačiek, čo je obzvlášť dôležité v prípade:

 • Hnačka a pastovitá stolica.
 • Liečba antibiotikami a očkovacími látkami (použitie na konci liečby).
 • Stresové situácie.
 • Dojčenie

Aby sme vám pomohli vybrať si najlepšie probiotikum, vysvetlíme vám najdôležitejšie výberové kritériá:

Probiotiká musia byť odolné voči pôsobeniu žalúdočných a žlčových štiav (musia sa dostať do čreva, aby boli biologicky dostupné).

Tieto mikroorganizmy v čreve musia mať schopnosť stimulovať imunitný systém bez toho, aby spôsobovali zápal.

Vyberte si výrobky, ktoré obsahujú kmene špecifické pre danú patológiu a / alebo druhy zvierat (napríklad u mačiek sa zdá, že dôležitejšie sú kmene enterokokov, zatiaľ čo u psov ide o kmene laktobacilov). Takže probiotiká pre ľudí nie sú najlepšou voľbou pre nášho domáceho maznáčika (obzvlášť ak máme mačku).

Musia obsahovať veľký počet mikroorganizmov a, ak je to možné, niekoľko kmeňov (pretože viaczávitové produkty vo všeobecnosti vykazujú väčšiu účinnosť).

Vyberajte si produkty s osvedčenou biologickou bezpečnosťou, aby ich kmene neboli nosičmi rezistencie na antibiotiká alebo patogénne (teoreticky).

Pred ponúknutím probiotík imunosuprimovaným psom alebo mačkám (napríklad s rakovinou alebo imunodeficienciou) sa poraďte s veterinárom, aby ste zhodnotili možné riziká a prínosy.

Ak sa chcete dozvedieť viac o výhodách zdravej mikrobioty a ich význame pre zdravie vášho domáceho maznáčika, prečítajte si náš článok (odkaz na príspevok o mikrobiote) o črevnej flóre.