Nakŕmte psa správne, 7 tipov pre nováčikov !

Kŕmenie psa nie je niečo, čo by sa malo podceniť. Naši chlpatí priatelia nemôžu jesť čokoľvek. Preto Vám radi poradíme v správnom kŕmení psa. Každé plemeno má svoje zvláštnosti, ktoré ovplyvňujú potravu: koža chrta je veľmi citlivá, rovnako ako jemný žalúdok jazvečíka či labradora, ktorý kvôli problémom s kĺbmi musí okrem iných živín prijímať aj väčšie množstvo omega 3.

Existuje však niekoľko vecí, ktoré musíme vziať do úvahy. Okrem typu stravy je dôležité zoznámiť sa aj s niektorými dôležitými aspektmi. Nižšie uvádzame niekoľko tipov, ako napríklad nekŕmiť dvoch neznámych psov naraz alebo koľkokrát denne je vhodné kŕmiť Vášho miláčika.

1. Alergie

Prvá vec, ktorú musíte vedieť, je, či vaše zviera netrpí nejakými alergiami. Najčastejšie alergie u psov spôsobuje potrava, sliny hmyzu (pri uhryznutí), vdýchnutie a kontakt s rôznymi alergénmi.

V prípade diéty k nim dochádza vtedy, keď jedna alebo viacero zložiek potravy vyvoláva precitlivelú reakciu imunitného systému. Psy, ktoré trpia alergiami, môžu mať príznaky ako nevoľnosť, vracanie, grganie, hnačka, plynatosť, strata chuti do jedla, strata hmotnosti a slabosť.

Ak sa vo Vašom prípade staráte o psíka, ktorý nie je Váš, odporúčame vždy postupovať podľa pokynov jeho majiteľa, pokiaľ ide o hodiny, denné časy a množstvá krmiva. Nezavádzajte mu do stravy nič, na čo možno nie je zvyknutý.

2. Koľko jedál denne?

Toto je téma, o ktorej sa hovorí na mnohých fórach bez toho, aby sa dospelo k jasnému záveru. Primeraná odpoveď je skutočne menej náročná, ako sa zdá. Kŕmenie psa niekoľkokrát denne závisí od rôznych aspektov, ako je vek. Toto je vec, ktorú si treba vyjasniť.

Vo všeobecnosti môže pes po 2 mesiacoch života jesť 4 krát denne. Od 4 do 6 mesiacov sa jedlo zvyčajne zníži na 3. Po 6 mesiacoch by zviera malo jesť 2 krát denne, ráno a popoludní. Trváme na tom, že ide o všeobecné hodnotenie.

Mimochodom, objasňujeme ďalšiu vec. Nechať misku s jedlom plnú, aby sa pes mohol najesť, kedy chce, je jedna z najhorších vecí. Nie všetci psíkovia majú stopku a vedia kedy prestať. Práve naopak väčšia papá až kým nespapaá všetko. Môže to skončiť aj zvracaním. Preto nie je dobrý nápad dať im možnosť vybrať si, kedy budú jesť.

3. Jesť spolu bez toho, aby ste boli priateľmi? NIE!!

Ak patríte k ľuďom, ktorí nemajú dosť s chlpáčom a chcú si rozšíriť rodinu, mali by ste mať na pamäti, že čas jedla môže byť konfliktom. Z tohto dôvodu sa odporúča nekŕmiť dvoch psov súčasne, alebo aspoň nie na rovnakom mieste. Táto rada je ešte dôležitejšia pre tých chovateľov, ktorí berú naraz niekoľko cudzích psov.

Dôvod, prečo je vhodné prijať preventívne opatrenia, je ten, že môžu nastať problémy, ak jeden chce zjesť jedlo toho druhého. V ideálnom prípade by ste mali zobrať misku  ak tam zostalo jedlo.

4. Pozor na “džbán s vodou”

Miska, do ktorej dávame vodu pre nášho domáceho maznáčika, nemusí vyzerať špinavo, alebo skôr trvá dlhšie, kým sa na nej objavia viditeľné známky nečistôt. To neznamená, že sa nemusí čistiť. Musíte ju umývať každý deň, rovnako ako my doma umývame poháre. Dôležité je meniť vodu niekoľkokrát denne, aby bola vždy čerstvá a čistá.

5. Čo papajú šteniatka?

Do 2 rokov nie je žiaden pes dospelý. Napriek tomu každé plemeno prechádza od šteniatka k teenagerovi inou rýchlosťou. Takže budeme hovoriť všeobecne. Šteniatko má úplne inú stravu ako dospelý alebo dospievajúci pes. Malý chlpáčik by si mal užívať materské mlieko alebo umelú výživu do 8 týždňov veku.

Mlieko je v tejto fáze dôležité, pretože je to správny spôsob získavania kolostra. Je to zlúčenina, ktorá posilňuje imunitný systém zvieraťa. Niečo, čo sa dá tiež urobiť, je zmiešať mlieko so špeciálnym krmivom pre šteňatá napr. Natura Diet Starter. Krmivo sa stáva mäkším a ľahšie sa konzumuje pri pití mlieka.

6. Pozor!! Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť

Existujú potraviny, ktoré by psy nikdy nemali jesť, ako je to v prípade čokolády. Tým sa zoznam škodlivých potravín nekončí. Mali by ste sa vyhnúť tomu, aby váš pes v dospelosti pil mlieko, pretože v dospelosti tieto zvieratá prestanú vylučovať enzým, ktorý je zodpovedný za trávenie laktózy. Nie je to život ohrozujúce, ale môže spôsobiť žalúdočné problémy, ako je vracanie alebo hnačka. To platí aj pre syr.

Cibuľový tiosíran môže spôsobiť anémiu u psov. Táto zložka poškodzuje červené krvinky týchto zvierat, čo ich môže oslabiť. Vážne problémy s cibuľou nastanú, ak si jej dáte veľké množstvo, ale prečo to budeme riskovať, však? Rovnaký účinok spôsobuje cesnak, ktorý okrem chudokrvnosti môže spôsobiť aj zlyhanie obličiek v dôsledku straty hemoglobínu.

Kvasinky sa stanú toxickými, keď sa dostanú do žalúdka vášho domáceho maznáčika. Táto zlúčenina vytvára plyny, ktoré sú škodlivé pre telo psov. Požitie kvasiniek môže viesť k zvracaniu, letargii a bolestiam brucha. To isté so soľou. Ak patríte k tým, ktorí svojmu psovi radi pripravujú domáce jedlo, urobte to bez soli, pretože vysoký obsah tejto zlúčeniny môže spôsobiť záchvaty a zvracanie.

7. Ľudské krmivo vhodné pre psov

Tak ako existujú zakázané jedlá, sú aj iné, ktoré jeme a o ktoré sa môžeme podeliť s našimi chlpatými miláčikmi. Najznámejšie je varené kura. Toto jedlo je dobrý spôsob, ako zaradiť bielkoviny do stravy nášho domáceho maznáčika.

Mrkva je dobrá pre zuby psov a navyše poskytuje dobré množstvo vlákniny. Podobne niekoľko odborníkov uvádza, že ovsené vločky sú prospešné pre starších psov, ktorí majú problémy s „chodením na záchod“.

Hoci môžu jesť tieto potraviny, zvyčajne je najlepšie kúpiť krmivo, ktoré najlepšie vyhovuje potrebám vášho psa.
Veríme, že správne krmivo pre Vášho najlepšieho kamaráta nájdete na www.rodinnymilacik.sk