Prečo by sa psom nemali podávať zvyšky ľudskej potravy

Ten smutný pohľad a oči, ktoré bez mihnutia oka hľadia na kúsok jedla idúceho z taniera k vašim ústam – viete si predstaviť tú scénu alebo ju prežívate každý deň? Odolať tomuto tlaku môže byť veľmi ťažké!

Ak neodoláte a rozhodnete sa dať svojmu psovi zvyšky jedla, len ho to povzbudí, aby sa pri každom ďalšom jedle hrabal vedľa stola a očakával sústo alebo dve pre seba. Možno vy ako majiteľ viete, aké krmivo pes smie jesť, no isté je, že nie každý pri stole to vie.

Odpadky ľudskej stravy pre psov: Je to správna voľba?

Tráviaci trakt psa je odlišný od tráviaceho traktu človeka. Naše krmivo je často mastné, plné cukru, príliš korenené a ako také nie je vhodné pre psov. Treba si uvedomiť, že strava moderného muža je založená na vysoko spracovaných potravinách a že naše stravovacie návyky sú často v rozpore s odporúčaniami lekárov a odborníkov na výživu. Naše krmivo pre psov môže byť skutočným potešením, ale môže viesť aj k ľahkým a ťažkým zdravotným problémom, ako aj k rozvoju chorôb, na ktoré pes nemal genetické predispozície.

U šteniat vo vývoji vedie tento typ stravy k zdravotným problémom v dôsledku nedostatku potrebných a kľúčových živín, čo má za následok neadekvátny vývoj a rast. V dôsledku nevyváženej stravy môže byť mladý pes podvyživený alebo obézny. Tiež sa takto pes veľmi rýchlo stane veľmi vyberavým v jedle.

Ak dáte psovi zvyšky príliš mastného jedla, môže to spôsobiť akútny zápal žalúdka, zvracanie, zápal pankreasu. Ak bude táto diéta pokračovať, nadváha a problémy, ktoré prináša obezita, sú nevyhnutné. Jedlo bohaté na cukor vedie tiež k obezite, zubným problémom, cukrovke, ako aj mnohým stavom a poruchám, ktoré vznikajú v dôsledku cukrovky. Naše jedlo obsahuje príliš veľa soli, čo môže spôsobiť problémy s obličkami a nerovnováhu elektrolytov.


Pes, zvyknutý vždy dostať niečo chutné z vášho stola, sa bude neúnavne snažiť prosiť o ďalšie sústo, čo spôsobí problémy so správaním, ktoré sa neskôr budú len veľmi ťažko napravovať. Váš maznáčik sa môže pokúsiť ukradnúť jedlo zo stola alebo ho dokonca vytrhnúť z vašich rúk, čo môže viesť k tomu, že vás alebo niekoho v dome náhodne uhryzne.

Zvyšky jedla, ktorým sa treba vyhnúť: čo škodí psom?

Mnohé potraviny, ktoré sú pre nás bežné a často sa nachádzajú na našich tanieroch, môžu domácim miláčikom vážne ublížiť. Nižšie je uvedený zoznam potravín, ktoré sa v žiadnom prípade neodporúčajú pre psov.

● Fazuľa, hrach a rôzne druhy strukovín spôsobujú nadúvanie a plynatosť v tráviacom trakte.
● Cesto bohaté na droždie vedie k bolestivej plynatosti a u psov s hlbokým hrudníkom spôsobuje sklon k skrúteniu žalúdka.
● Cibuľa a cesnak, varené alebo surové, obsahujú disulfidy a sulfoxidy, ktoré poškodzujú krvinky a vedú k anémii.
● Paradajky, teda stonka rastliny a nezrelé, zelené plody, majú negatívny vplyv na prácu tráviaceho, nervového a močového systému.
● Surové vajcia, konkrétne vaječné bielka, obsahujú enzým avidín, ktorý znižuje vstrebávanie vitamínu B, čo môže mať vplyv na vlasy a pokožku. Tiež by ste mali prísne brať do úvahy pôvod vajec, spôsob skladovania a dátumy spotreby kvôli salmonelóze.
● Čokoláda, čaj a káva obsahujú kofeín, teobromín a teofylín, ktoré sú vysoko toxické, pretože priamo ovplyvňujú srdce a nervový systém. Čokoláda je pre psov veľmi nebezpečná a len 100 g čokolády na varenie môže zabiť stredne veľkého psa!
● Hrozno v akejkoľvek forme je pre psov extrémne toxické! Zjedenie aj niekoľkých hroznových bobúľ súvisí s rozvojom zvracania a hnačky, a to prostredníctvom dehydratácie a dokonca zlyhania obličiek, ktoré sa u niektorých psov môže vyskytnúť do 24 hodín.
● Xylitol je umelé sladidlo, ktoré sa najčastejšie nachádza vo výrobkoch, ktoré sú deklarované ako bez cukru (žuvačky, cukríky, diétne nápoje, rôzne pečivo, ale aj mnohé doplnky) a ktoré najčastejšie vedú k hyperglykémii a spôsobujú zvracanie, slabosť, letargiu a vážne poškodenie pečene.
● Mäsové výrobky obsahujú prídavné látky a zvýrazňovače chuti, ktoré spôsobujú problémy v práci tráviaceho traktu, ale aj korenie a feferónky, ktoré môžu dráždiť ústnu dutinu.


Prečo by sme mali venovať zvláštnu pozornosť kostiam?

Vzhľadom na početné riziká, ktoré môžu predstavovať pre zdravie zvierat, by sa malo úplne zabudnúť na podávanie tepelne spracovaných kostí. Kosti po uvarení či opečení skrehnú a ľahko sa lámu na kúsky s ostrými hranami, ktoré bez výnimky poškodzujú tráviaci trakt.
Surové kosti pre psov sú bezpečnejšie ako tepelne spracované a sú dobrým zdrojom minerálov, predovšetkým vápnika a fosforu. Žuvanie surových kostí stimuluje slinné enzýmy, pomáha predchádzať hromadeniu plaku a zubného kameňa na zuboch a predchádza ochoreniu ďasien. U mladých psov pomáha zmena mliečnych zubov.

Ak sa psovi namiesto umelých doplnkov vápnika podávajú surové kosti, mali by sa tieto kosti jemne nasekať, aby boli pre psa úplne bezpečné a eliminovali tak riziko zadusenia, polámania zubov a iných problémov s tráviacim traktom. Ak však pes dostane kosť na žuvanie z dôvodu dentálnej hygieny, prirodzených inštinktov a hry, veterinári radia, že by to mala byť kosť veľkosti psej hlavy a že pri žuvaní musí byť pod dohľadom.

Kosti - prídavok, nie hlavné jedlo

Kosti by nikdy nemali byť pre psa hlavnou potravou, pretože môžu viesť k mnohým zdravotným problémom. Prvým znakom toho, že pes zožral priveľa kostí, sú biele až bledožlté výkaly a zápcha, alebo zápcha. Kosti obsahujú vápnik, ktorý tvrdne a spomaľuje výkaly a bráni ich pohybu a vypudzovaniu. Namáhanie bez schopnosti evakuovať výkaly môže tiež viesť k prolapsu konečníka. U niektorých psov s citlivým žalúdkom môžu kúsky chrupavky a kostnej drene spôsobiť hnačku a zvracanie.

U psov, ktorí majú periodontálne ochorenie a problémy so zubami vo všeobecnosti, môže hryzenie kostí spôsobiť vypadávanie a zlomenie zubov. Poranenia ústnej dutiny a jazyka sú časté a vznikajú, keď kosť prereže jazyk alebo sa časť kosti zasekne v jazyku alebo sliznici ústnej dutiny. Tieto zranenia sú veľmi nepohodlné, bolestivé a sprevádzané hojným krvácaním.


K obštrukcii pažeráka dochádza, keď kosť alebo kúsok kosti uviazne v pažeráku. Ak pes odsaje časť kosti, dôjde k upchatiu priedušnice, následne k ťažkostiam s dýchaním a možnému uduseniu, ktoré končí smrťou. Ak kosť uviazne v tenkom čreve, ďalší prechod potravy sa zastaví. Zrýchlená peristaltika v tejto časti môže viesť k črevnej intususcepcii, ktorá je vždy naliehavá a môže mať za následok aj smrť, takže chirurgická intervencia je pre veterinárov jedinou voľbou.
V dôsledku poranení sliznice čreva ostrým okrajom kosti môže dôjsť ku krvácaniu z konečníka a zápalu pobrušnice, teda zápalu brušného tkaniva spôsobeného bakteriálnou infekciou, ku ktorej došlo v mieste, kde kosť prerazila črevnú stenu. Psy potom pociťujú silnú bolesť, stav je veľmi naliehavý a často je výsledok smrteľný.

Sumar

Ak sa predsa len rozhodnete dať psovi nejaké zvyšky jedla, dbajte na to, aby to bolo neochutené krmivo, krmivo, ktoré mu nemôže uškodiť a maximálne 10% z celkového množstva krmiva, ktoré by mal počas dňa zjesť. Tie krmivá, ktoré má pes obzvlášť rád, môžete použiť ako odmenu za dobré správanie. A ak si nie ste istí, či je určitá potravina alebo prísada pre vášho psa dobrá, ani mu ju nedávajte.

Surové kosti, ktorých obhrýzanie psa určite zabaví a na chvíľu zamestná, by ste nemali podávať častejšie ako raz alebo dvakrát týždenne. Keď s nimi pes skončí, určite ich odložte, aby ste predišli šíreniu a rozmnožovaniu baktérií, ktoré môžu byť nebezpečné pre psa aj pre členov vašej domácnosti. Dávajte si pozor, kde máte kosti a ako ich skladujete. Odporúča sa uchovávať ich v chladničke nie dlhšie ako 3 dni. Ak by ste svojmu psovi radi dopriali surovú kosť, no nestíhate ju za ten čas sledovať, skúste výborné a úplne bezpečné náhrady kostí, ako sú rôzne maškrty z lisovanej hovädzej kože, suché hovädzie mäso šľachy, kosti z kože rôznych druhov rýb a ktoré nájdete vo všetkých zoo obchodoch.