Krmivo pre psov v letnom období

Aj vy sa tešíte na definitívny príchod leta? Čoskoro nás vonku bude neodolateľne lákať slnko a naši miláčikovia sa už nevedia dočkať, kedy si užijú hravé outdoorové aktivity. Čo sa týka kŕmenia psov v lete, nenechajte sa strhnúť eufóriou – informujte sa včas o potrebách psov, pokiaľ ide o správnu výživu počas teplých mesiacov, ktoré nás čakajú.
Nižšie si prečítajte tipy, ktoré sme pre vás pripravili, aby boli vaše domáce zvieratá počas leta plné a silné.
Výživa psov v letnom období - špecifiká sezóny

Okrem všetkých príjemných stránok slnka a tepla so sebou nesú aj isté riziká, čo sa jedla týka. Vždy myslite na to, že potraviny musíte skladovať na chladnom, tmavom a suchom mieste, mimo zdrojov svetla a tepla. Ak je balenie krmiva dlho na slnku, neponúkajte ho psovi. Chuť takéhoto jedla sa určite zmenila a s najväčšou pravdepodobnosťou sa v ňom vyvinuli mykotoxíny.A konzumácia takéhoto jedla nesie so sebou zdravotné riziko, ktoré vôbec nechcete.

Rovnako ako u ľudí, metabolizmus psov počas leta je trochu odlišný, takže vo všeobecnosti potrebujú menšie a častejšie jedlá. V závislosti od úrovne aktivity psa a vlastností samotného plemena je potrebné prispôsobiť denný príjem potravy. Všeobecné odporúčanie je, že jedlo by malo byť o niečo ľahšie – s nižším podielom tuku v jeho zložení.

Množstvo potravy v letnom období - domáce a psy žijúce vonku

Pokiaľ ide o kŕmenie domácich psov v lete, keďže vnútorná teplota je taká, na akú sú zvyknutí takmer po celý rok, nie je potrebná žiadna dodatočná úprava množstva krmiva, ktoré im podávate. Väčšiu výzvu predstavujú psy žijúce vonku, pracovné a poľovnícke psy, ktoré sú viac vystavené slnku a vysokým teplotám.

Pre veľmi aktívnych môže byť potreba jedla ešte vyššia, bez ohľadu na to, že je teplo. Mnoho psov si inštinktívne meria množstvo jedla, ktoré zje, zjedia toľko, koľko potrebujú a koľko im chutí. Radšej im však doprajte menšie množstvo jedla, aby ste predišli prípadnému prejedaniu a zaťaženiu tráviaceho traktu, ktorý počas horúcich dní viac pracuje.

Okrem množstva krmiva má zásadný význam množstvo čerstvej pitnej vody, ktorá by mala byť psovi neustále k dispozícii.

Vzácna voda - správna hydratácia psov v lete

Hydratácia je v letnom období kľúčová. Psy potom potrebujú vodu vo väčšom množstve, preto dbajte na to, aby jej bolo vždy dostatok a aby bola pre zvieratko ľahko dostupná. Voda im okrem hydratačnej úlohy pomáha aj ochladzovať sa, keďže sa bežne cez pokožku nepotia.

Najdôležitejšie pravidlo pre vodu – udržujte ju vždy čerstvú. Ak sa zahreje, vymeňte ho za nový. Aká vzácna je voda v tomto období pre psov, prečítajte si v našom blogu Príjem vody počas leta: Aké množstvá pes potrebuje?

Dostatočná výživa pre zábavné leto bez zdravotných problémov

Správnym výberom a dávkovaním kvalitného krmiva a tekutín predchádzate prípadným zdravotným problémom, na ktoré sú psy v letných mesiacoch náchylné (hnačky, dehydratácia a pod.). Počúvajte svojho domáceho maznáčika a jeho potreby. Ak spozorujete, že chuť do jedla je výrazne znížená, ak je nálada psa veľmi premenlivá, poraďte sa s veterinárom.

S adekvátnou výživou pre psov v letnom období a dodržiavaním jednoduchých tipov môže byť blížiace sa leto plné zábavy a dobrodružstiev s vaším najlepším kamarátom, ktoré si užijete spolu.