PREČO MÔJ PES VŽDY SPRÁVA TAKÝ HLADNÝ? MANAŽMENT PSOV MOTIVOVANÝCH STRAVOU

Máte pocit, že váš pes je neustále hladný alebo mu nastražujú uši a vrtí chvostom vždy, keď je v obchode šanca na pochúťku alebo jedlo? Pre mnohých majiteľov psov sa zdá, že ich psí spoločník je vždy pripravený k jedlu, bez ohľadu na čas alebo miesto. V tejto príručke preskúmame dôvody, prečo môže byť váš pes motivovaný jedlom.

1) Je prirodzené, že pes je hladný

Ak vlastníte psa, ktorý neustále čuchá po pochúťkach alebo hľadá potravu, možno sa sami seba pýtate: ‚Prečo je môj pes tak motivovaný jedlom?‘ Existuje mnoho dôvodov, ale psi sú často hladní a túžia po jedle. svojich prirodzených inštinktov. Prítulné, priateľské, učenlivé, hravé domáce zvieratá, ktoré poznáme a milujeme, sa vyvinuli z vlkov. Títo úžasní lovci vždy nevedeli, odkiaľ pochádza ich ďalšie jedlo, a to viedlo k tomu, že hltali jedlo vždy, keď bolo k dispozícii.

2) Zmenili ste alebo zmenili ich domáce prostredie

Zmena prostredia môže ovplyvniť správanie.

Ak ste sa presťahovali do nového domu, váš pes sa môže cítiť vystresovaný alebo úzkostný, čo môže ovplyvniť chuť do jedla. Možno zistíte, že váš pes žerie viac alebo menej ako zvyčajne.
Môžete si tiež všimnúť rozdiel v stravovacích návykoch vášho psa, ak sa jeho domáce prostredie zmenilo, napríklad ste si do domu priniesli ďalšie domáce zviera alebo ste privítali nové dieťa.
Psy sa tiež môžu stať konkurencieschopnejšími, ak sú v okolí iní psi, ktorí ich budú viac jesť.

3) Náhodou ste ich naučili konať hladní

Mnoho majiteľov psov používa maškrty ako motiváciu, aby sa naučili triky alebo si osvojili dobré vzorce správania. Jedlé pochúťky môžu podmieniť psov, aby žobrali o jedlo a zvyknú si na príjem potravy, keď sú hladní.

4) Hlad a motivácia k jedlu vášho psa môžu súvisieť so zdravím

Je možné, že zdravotné problémy prispievajú k zvýšenej motivácii k jedlu alebo zmenám v stravovacích návykoch alebo chuti do jedla. Príklady zdravotných problémov zahŕňajú:

Hypertyreóza môže spôsobiť zvýšenú chuť do jedla

Hypertyreóza sa vyskytuje, keď je štítna žľaza nadmerne aktívna. Toto je zriedkavý stav u psov a môže súvisieť s rakovinou štítnej žľazy alebo nevhodnou liečbou hypotyreózy. Okrem zvýšenej chuti do jedla patria medzi príznaky hnačka, vracanie, zvýšený pitný režim a časté močenie a strata hmotnosti.

Cukrovka a správanie sa hladom

Cukrovka je u psov často spojená s obezitou. Chudnutie môže pomôcť zvrátiť symptómy, ale je nevyhnutné starostlivo liečiť cukrovku. Medzi príznaky, na ktoré si treba dávať pozor, patrí zvýšená chuť do jedla a pitie viac ako normálne.

Cushingova choroba zvyšuje stres a hlad

Cushingovu chorobu spôsobuje nadbytok kortizolu, stresového hormónu. Medzi príznaky patrí zvýšená chuť do jedla a smäd, priberanie na váhe, vypadávanie vlasov, znížená hladina energie a tukové zásoby na krku a ramenách.

Niekoľko disciplinovaných spôsobov, ako riadiť správanie vášho psa motivovaného jedlom

Ak máte psa motivovaného jedlom, tu je niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť jeho správanie:

Poraďte sa a počúvajte svojho veterinára o porciách jedla

Niekedy sme vinní z prekrmovania našich domácich miláčikov a vrháme sa do očí šteniatok a ponúkame príliš veľa pochúťok. Ak sa obávate, že budete mať psa poháňaného jedlom, poraďte sa so svojím veterinárom. Váš veterinár vám bude môcť odporučiť vhodné veľkosti porcií na základe plemena a úrovne aktivity vášho psa, ako aj zdravých a výživných jedál.

Strava a cvičenie sú rozhodujúce

Psy potrebujú pohyb pre optimálne duševné a fyzické zdravie. Vždy sa uistite, že máte čas na prechádzku so psom a nechajte ho behať a spaľovať energiu. Zdravá, vyvážená strava a pravidelné cvičenie pomôžu vášmu psovi udržať si dobré zdravie a znížiť riziko bežných zdravotných problémov, ako je obezita a cukrovka. Ak máte akékoľvek otázky o tom, čo kŕmiť svojho psa alebo koľko pohybu potrebuje, neváhajte kontaktovať svojho veterinára.

Primerané maškrtenie na odmenu za dobré správanie psa

Pochutiny a pochúťky môžu byť pre majiteľov užitočným nástrojom na podporu a povzbudenie dobrého správania, ale je dôležité, aby váš pes prijímal pochutiny a vyberal si zdravé možnosti.

Naučiť sa povedať svojmu psovi „nie“ je požiadavka

Všetci vieme, že môže byť ťažké povedať nie našim najlepším priateľom, ale je dôležité uvedomiť si výhody zdravej výživy a snažiť sa odradiť od žobrania o jedlo a neustáleho pasenia sa a maškrtenia. Niekedy musíš byť krutý, aby si bol láskavý. Váš pes vám čoskoro odpustí, ak poviete nie jedlu mimo jedla.

Na záver

Hlad vášho psa môže byť úplne prirodzeným správaním. Mnoho psov nemôže bojovať s inštinktom konzumovať jedlo, kedykoľvek je k dispozícii, pretože starý vlk v nich si myslí, že by mohli hladovať.

Ak kontrola porcií a distribúcia pochúťok vášmu psovi nepomáhajú, určite sa poraďte s veterinárnym lekárom o závažnejšom probléme so zdravím.