Výhody a nevýhody sterilizácie psov a mačiek

Kontrola reprodukcie domácich zvierat pomáha predchádzať chorobám a v mnohých prípadoch tiež predlžuje dĺžku života našich psov a mačiek.
Kastrácia a sterilizácia majú výhody, ale sú tu aj riziká.

Utorok 28. februára pripadol Svetovému dňu spay, čo je udalosť, ktorá sa koná každý rok od roku 1995 v posledný februárový utorok. Cieľom tohto dňa, ktorý podporuje Human Society Veterinary Medical Association, je zvýšiť povedomie spoločnosti o potrebe sterilizovať alebo kastrovať domáce zvieratá, aby sa kontrolovalo ich rozmnožovanie a predĺžila sa ich dĺžka života.

V Dingonature by sme si chceli pripomenúť Svetový deň spay analýzou výhod a rizík týchto procedúr pre našich chlpatých priateľov.
V súčasnosti je sterilizácia základným aspektom zdravia a kvality života nášho domáceho maznáčika. V dôsledku toho sa čoraz viac odborníkov zhoduje na dôležitosti vzdelávania verejnosti v tomto smere, aby si spoločnosť bola vedomá všetkých dôsledkov, ktoré má nekontrolovanie reprodukcie: nechcené vrhy, zvýšené riziko niektorých chorôb a správanie, ktoré bráni spolužitiu, ktoré môže viesť k opustenie. Preto obhajujú sterilizáciu a kastráciu, vždy z biologických a zdravotných dôvodov.

„Je užitočné objasniť, že aj keď oba postupy slúžia na kontrolu reprodukcie, nie sú to isté. Kastrácia sa týka odstránenia pohlavných žliaz (semenníkov u mužov a vaječníkov a maternice u žien) a sterilizácia sa týka neplodnosti, to znamená eliminácie reprodukčnej schopnosti, a to buď prerezaním spermovodov u mužov alebo vajcovodov u žien. Existuje aj možnosť podviazania vajíčkovodov u žien, čo môže byť zaujímavé, ak sa chcete vyhnúť určitým následkom spojeným s hormonálnou supresiou,“ hovorí vedúca oddelenia tréningu a technickej komunikácie v Dingonatura Lucía Santo Tomás.

Kastrácia a sterilizácia prinášajú pre domáce zvieratá množstvo zdravotných výhod a rizík, ktoré je dôležité zvážiť. Obe by sa mali analyzovať individuálne v závislosti od konkrétneho prípadu, ktorému čelíme, a vždy sa riadiť radami veterinárnych odborníkov, ktorí sa starajú o zdravie našich domácich miláčikov.

Výhody kastrácie a sterilizácie

Podľa záverov správy o sterilizácii z Oficiálneho kolégia veterinárnych lekárov v Malage sú hlavné výhody kastrácie:
Vyhýbanie sa neželaným tehotenstvám, ktoré pomáha kontrolovať pôrodnosť zvierat, čo zase zabraňuje zabíjaniu mladých zvierat a podporuje ich zodpovedné vlastníctvo. V prípade mačiek je kontrola reprodukcie nevyhnutnou súčasťou riadenia premnoženia mačiek, ktoré existuje v mestách a obciach, a má dôležité dôsledky pre mačky (v dôsledku šírenia infekčných chorôb), pre ľudí (kvôli zvýšenému riziku zoonózy v dôsledku nedostatočnej sanitárnej kontroly v týchto kolóniách) a pre životné prostredie (keďže sú to lovci, ktorí môžu spôsobiť nerovnováhu v ekosystéme).

Zníženie pravdepodobnosti nádorov prsníka, ktoré sú jedným z najčastejších novotvarov u spoločenských zvierat. Podľa údajov je až 60 % nádorov prsníka u sučiek zhubných, zatiaľ čo v prípade mačiek sa 90 % nádorov prsníka považuje za zhubné. Ukazuje sa, že čím skôr je samica kastrovaná, tým je menej pravdepodobné, že sa u nej vyvinie, ale veľmi skorá kastrácia môže mať významné dôsledky, ako je chronická inkontinencia moču.
Predchádzanie nádorom semenníkov, vagíny, vaječníkov a maternice v prípade kastrácie.

Zlepšenie kontroly cukrovky. Preto sa odporúča, aby sa diabetičky kastrovali, aby sa optimálne kontrolovali hladiny glukózy v krvi.
Zmeny správania, ako je ich chovateľský inštinkt, intrasexuálna konkurenčná agresia (medzi zvieratami rovnakého pohlavia) a voči ľuďom alebo majiteľom.

Nižšie riziko nehôd a pouličných bitiek, keďže kastrované zvieratá, ktoré majú prístup von, majú zníženú potrebu brániť svoje územie. Preto majú nižšie riziko, že budú trpieť niektorými infekčnými chorobami získanými škrabancami a uhryznutím pri bitkách s inými zvieratami. A keďže ich prieskumná činnosť klesá, je menej pravdepodobné, že budú trpieť nejakými nehodami na ulici.

Riziká

Pre porovnanie je dôležité vziať do úvahy aj množstvo nevýhod sterilizácie a kastrácie pre zdravie našich „chlpatých“:
Zvýšené riziko niektorých typov rakoviny, pretože estrogén a progesterón hrajú dôležitú úlohu v imunite. Stojí za zmienku, že kastrované zvieratá majú tendenciu žiť dlhšie ako tie, ktoré nie sú, takže budú mať vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť nádormi v starobe. Existuje mnoho typov nádorov, ktorými môžu trpieť domáce zvieratá (vrátane karcinómov močového mechúra, prostaty a kostí).

Inkontinencia moču a pretrvávajúca infekcia moču. Niektoré plemená, najmä tie strednej až veľkej veľkosti, sú náchylnejšie na túto chorobu.
Zvýšená pravdepodobnosť obezity. Sterilizované zvieratá jedia viac, majú nižšie energetické nároky (teda potrebujú menej kalórií za deň) a nižšiu inzulínovú senzitivitu, preto je dôležité upraviť ich stravu. Navyše sa znižuje ich spotreba energie, keďže majú menší záujem o útek, aby uspokojili reprodukčné impulzy alebo preskúmali a ubránili svoje územie, takže musíme zvýšiť aj ich dennú aktivitu.

Hypotyreóza. Zvieratá „vo všeobecnosti“ menej trpia imunitnou tyroiditídou (príčina hypotyreózy), pretože progesterón zvyšuje produkciu hormónov štítnej žľazy.

Problémy so správaním. Agresívne správanie po kastrácii je extrémnejšie u samíc, ktoré boli agresívne pred operáciou, takže v týchto prípadoch treba zvážiť iné alternatívy. Strach a fóbie sú tiež často zosilnené.

Reakcie na očkovanie, chirurgické riziká (hoci výskyt je veľmi nízky) a zhoršená imunitná odpoveď.
V dôsledku toho „kontrola rozmnožovania našich domácich miláčikov zahŕňa vysoký stupeň zodpovednosti, ktorý padá na nás. Ako ich opatrovateľ musíme v každom konkrétnom prípade zhodnotiť klady a zápory, berúc do úvahy možné riziká, individuálne aj kolektívne, ktoré by mohli byť spojené s tým, že to neurobíme. V prípade, že sa rozhodnete pokračovať, je vhodné posúdiť postup aj vek zvieraťa, pretože oba faktory sú rozhodujúce pre minimalizáciu rizík spojených s kastráciou a/alebo sterilizáciou,“ hovorí Lucía Santo Tomás.