Prečo sa o vás pes opiera ?

 

Rovnako ako my, psy majú zložitú reč tela, ktorá im umožňuje komunikovať s prostredím a prispôsobiť sa rôznym okolnostiam. V prípade, že ste hrdým psím strážcom, je dosť možné, že vás váš milý priateľ raz prichytil, ako sa o vás opierate. Možno sa z toho dokonca stal váš každodenný zvyk.

Toto konkrétne správanie vôbec nie je negatívne alebo škodlivé a má rôzne príčiny. Z tohto dôvodu, ak chcete zistiť dôvod, ktorý vysvetľuje, prečo sa váš pes o vás opiera, v tomto článku Animal Wised vám dáme vedieť, čo je spôsobené týmto správaním, buď keď spí vedľa vás alebo vášho domáceho maznáčika.

Prečo sa môj pes opiera o mňa, keď ho hladkám?

Ak váš pes vykonáva toto správanie s vami, keď ho hladkáte, môžete to brať ako prejav náklonnosti z jeho strany. Iste, toto je prvý dôvod, ktorý vám skrsol v hlave, a to, že váš pes si na vás položí hlavu, keď ho hladkáte alebo keď sa spolu naťahujete na pohovke, je nevyvrátiteľným dôkazom toho, že vás miluje a má rád. byť po tvojom boku.

Je to preto, že ponúkate teplo a bezpečie, rovnako ako vo vrhoch šteniatok, ktoré spia spolu, opierajú sa o seba a vedľa svojej matky, čím zostávajú pod jej krídlami a chránia sa pred chladom.

Prečo sa môj pes opiera o mňa, aby spal?

Dôvodom, prečo sa o vás váš pes opiera, keď spí alebo je uvoľnený, je to, že mu poskytujete fyzickú a emocionálnu bezpečnosť, to znamená, že sa cíti chránený na vašej strane, a preto nemusí byť v strehu.

To, že sa o vás váš pes opiera, je v oboch situáciách nepochybne jasným dôkazom dôvery. Rovnako to znamená, že nadviazané puto je silné a že pre svojho psa ste jeho referenčnou osobou, súčasťou jeho rodinného jadra.

Prečo sa môj pes o mňa opiera? – Iné príčiny

Okrem vyššie uvedených dôvodov môžu existovať aj iné dôvody, prečo váš pes vykonáva toto správanie:

Chce upútať vašu pozornosť: v prípade, že váš pes trávi veľa času sám a vy mu nevenujete všetok čas, ktorý by ste mali, je veľmi pravdepodobné, že váš pes bude vykonávať toto správanie s úmyslom, že sa mu budete venovať, hrať choďte s ním von na prechádzku, naplňte misku jedlom atď.

Môže to byť aj tak, že sa váš pes naučil, že zakaždým, keď sa o vás oprie, venujete mu pozornosť a týmto spôsobom; vie, že táto akcia je užitočná na to, aby ste boli v jeho blízkosti, napríklad aby ste ho pohladili.

Povedať ostatným, aby sa držali ďalej: Možno ste toto správanie spozorovali, ak žijete s inými psami. To, že sa váš priateľ o vás opiera, keď sa k vám blížia iní, môže byť jednoducho spôsob, ako chcieť, aby ste všetku svoju pozornosť venovali jemu a nie iným. Na druhej strane slúži ako správa pre ostatných psov, aby sa od vás držali ďalej.

Ako sme videli, toto správanie samo o sebe nie je vôbec škodlivé, ale nemali by ste vylúčiť, že existuje problém, ktorý by ste mali liečiť. Ak vidíte, že váš pes prejavuje iné správanie, ktoré vyjadruje agresivitu, ako je vrčanie, ak sa k nemu približujú iní psi, môže to byť majetnícke správanie, ktoré môže byť problematické.

Zároveň by ste mali zvážiť aj konanie v prípade, že váš pes vykazuje znaky, ktoré naznačujú, že má na vás hyperagógiu, ako je nadmerné štekanie so zámerom, že ste v jeho blízkosti, ničenie predmetov, keď nie ste doma, byť na vás neustále pripútaný… V týchto prípadoch sa môže stať, že váš pes pociťuje úzkosť z odlúčenia, keď s ním nie ste, čo poškodzuje jeho pohodu a sťažuje vám obom spolunažívanie.

Z tohto dôvodu je najlepšie obrátiť sa na svojho veterinárneho lekára alebo kynológa, ktorý vám dá pokyny, ako postupovať.

Je môj pes dominantný, ak sa o mňa opiera?

Keď hovoríme o psej etológii, mnohokrát zistíme, že kvôli dezinformáciám sa okolo správania psa vytvára veľa mýtov.

Jedným z nich je, že ak sa váš pes o vás opiera, je to preto, že je dominantný, podobne ako mnohé iné druhy správania, ktorým sa pripisuje táto domnelá potreba preukázať dominanciu voči vám.

Teraz už nič nemôže byť ďalej od pravdy, keďže dominancia je vnútrodruhové správanie, takže ju vykonávajú iba psy s inými psami.

Rovnako sa vyskytuje vo veľmi špecifických situáciách, keďže pes nie je dominantný alebo submisívny, ako sa mnohí domnievajú, ale prispôsobuje svoje správanie rôznym situáciám v závislosti od toho, s kým sa stýka, aké má v tom čase potreby, okrem toho, aké učenia a skúseností, ktoré má od šteniatka.

Nakoniec, ak ste žili s viacerými psami súčasne, určite ste si všimli, že sa k sebe nesprávajú rovnako ako k vám, a je to tak, že hoci sa to zdá samozrejmé, váš pes vie, že nie ste pes.

Naopak, mnohé z nevhodného správania vášho psa nie sú spôsobené tým, že je dominantný, ale väčšinou preto, že nebol správne vychovaný alebo že nie je pokrytá jeho pohoda.