Ako dlho trvá psovi stráviť jedlo?

Premýšľali ste niekedy, ako dlho trvá, kým jedlo prejde telom vášho psa? Krátka odpoveď je … medzi 4 a 8 hodinami, v závislosti od mnohých faktorov. PrI svojom vlastnom psíkovi môžete odhadnúť na základe jeho kakania a toho, ako rýchlo dostane hlad. Čítajte ďalej a zistíte, ako dlho trvá, kým sa žalúdok psa vyprázdni, aké faktory to ovplyvňujú a ako sa môžete uistiť, že tráviaci trakt vášho psa je zdravý.

Ako psy trávia jedlo?

Veľa sa toho udeje medzi časom, kedy váš pes zje jedlo z misky, až do chvíle, kedy je čas vziať ho von na kakanie. Všetky procesy v gastrointestinálnom trakte sú kľúčové, aby sa zabezpečilo, že dostane všetky potrebné živiny z potravy, ktorú zje.

Od chvíle, keď váš pes začne žuť jedlo, sa začína tráviaci proces. Jedlo je rozložené na menšie kúsky zubami, potom sa pohybuje dole pažerákom až do žalúdka. Tu je jedlo trávené žalúdočnou kyselinou nazývanou kyselina chlorovodíková a enzýmami. Prírodné enzýmy rozkladajú potravu na zložky živín, ktoré telo ľahko vstrebe.

Keď sa potrava presúva zo žalúdka do črevného traktu, steny čriev absorbujú základné živiny a vodu do krvného obehu. Viac enzýmov z orgánov, ako je pečeň a pankreas, pomáha tomuto procesu trávenia.

Nakoniec všetko nestrávené jedlo alebo odpad, ktorý zostane po vstrebaní živín, sa v hrubom čreve sformuje do stolice. A viete, čo sa stane potom!

Čo sa stane s jedlom, ktoré sa nedá stráviť?

Nie všetko, čo váš pes zje, dokáže telo vstrebať. Keď sa jedlo rozloží, živiny, ktoré váš pes potrebuje, sa absorbujú cez črevá a zanechajú za sebou vlákninu, trochu vody, baktérie a anorganické látky.

Ak kŕmite svojho psa surovou stravou, ako je zelenina, pravdepodobne uvidíte príznaky tejto zeleniny v stolici vášho psa. To neznamená, že váš pes nemal úžitok z jedenia tejto zeleniny. To znamená, že využiteľné živiny boli absorbované v tráviacom trakte a nestráviteľná vláknina opustila telo.

Samotná vláknina je dôležitou súčasťou udržiavania zdravého tráviaceho systému, pretože pomáha regulovať obsah vody v stolici. Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú, ako dlho trvá, kým pes strávi potravu a vykaká ju…
Nazývame to tráviaci cyklus.

5 faktorov ovplyvňujúcich, ako dlho trvá psovi stráviť jedlo

1. Veľkosť, vek a plemeno psa

Všeobecne sa má za to, že menšie psy a šteniatka potrebujú menej jedla a potrebujú menej času na jeho strávenie v porovnaní s väčšími psami. Tráviaci proces zvyčajne trvá približne štyri hodiny u malých plemien a šteniatok, v porovnaní s približne ôsmimi hodinami u veľkých dospelých psov. Jedna štúdia zistila, že väčšie plemená trávia pomalšie. Francúzska štúdia však zistila, že časy vyprázdňovania šteniat boli kratšie, ale veľkosť plemena nebola významným faktorom.

U ľudí je to podobné. Ako každý rodič vie, bábätká a malé deti jedia častejšie a kakajú oveľa častejšie ako dospelí.

Vek ovplyvňuje aj trávenie. Metabolizmus sa vekom spomaľuje. Keďže starší psi sú menej energickí, vyžadujú aj menej kalórií. Tráviaci systém, rovnako ako zvyšok tela, môže byť s vekom menej výkonný. To znamená, že starším psom môže trvať dlhšie stráviť menšie množstvo potravy.

Plemeno vášho psa tiež zohráva úlohu v tom, ako dlho trvá vášmu psovi stráviť jedlo. Niektoré plemená psov, vrátane nemeckej dogy, labradorského retrievera a nemeckých ovčiakov, sú náchylnejšie na gastrointestinálne problémy.

2. Choroby a zdravotný stav

Zdravie trávenia úzko súvisí s celkovým zdravím a imunitným systémom. Ak má váš pes nadváhu alebo podváhu alebo má nejaké zdravotné problémy, môže to ovplyvniť trávenie a vstrebávanie živín.

Podmienky, ktoré môžu ovplyvniť trávenie psov, zahŕňajú malabsorpčné ochorenia, ako je EPI (exokrinná pankreatická insuficiencia) alebo IBD (zápalové ochorenie čriev). ako aj syndróm deravého čreva. Medzi ďalšie problémy ovplyvňujúce trávenie patrí črevná blokáda (keď váš pes zje nestráviteľný predmet, ktorý uviazne v tráviacom trakte), rakovina, vredy, parvovírus, gastritída a kolitída.

3. Úroveň aktivity

Psy sú geneticky prispôsobené na to, aby zvládli stravu založenú na surovom mäse. Majú schopnosť uchovávať veľké množstvo jedla v žalúdku na dlhú dobu a môžu pomaly tráviť jedlo, aby produkovali energiu podľa potreby.

To znamená, že čím viac energie pes spotrebuje, tým rýchlejšie jej telo rozloží potravu uloženú v žalúdku. Ak potrebuje príval energie na fyzické úlohy, jedlo sa presunie do čriev, aby mohla získať vstrebateľné živiny a kalórie.

4. Hydratácia

Koľko vody váš pes vypije, ovplyvňuje čas jej trávenia. Voda pomáha zmäkčiť jedlo, uľahčuje žuvanie a zvyšuje sekréciu enzýmov a kyselín, ktoré pomáhajú jedlo rozkladať. Voda tiež pomáha zmäkčiť stolicu, takže kakanie je príjemnejším zážitkom. Vždy sa uistite, že váš pes má prístup k veľkému množstvu čistej, filtrovanej alebo pramenitej vody.

5. Druh potravy, ktorú váš pes zje

Typ a objem prijatej potravy samozrejme ovplyvňuje trávenie vášho psa. Obsah bielkovín v potravine je veľkým faktorom, ktorý určuje, ako dlho trvá trávenie. Rozdiel je aj v tom, ako bolo jedlo spracované.

Pokiaľ ide o komerčné krmivo pre domáce zvieratá, turistický pes môže stráviť vlhké jedlo ľahšie ako suché krmivo, pretože voda mu pomáha rýchlejšie sa pohybovať cez GI trakt. Mokré krmivo pre psov sa dá rozložiť za štyri až šesť hodín, zatiaľ čo proces trávenia suchého krmiva pre psov trvá osem až desať hodín.

Surové krmivo pre psov je pre psov najstráviteľnejšie. Je to najprirodzenejšia potrava pre tráviaci systém vášho psa. A na rozdiel od spracovaných potravín nie je surové jedlo plné škrobových zŕn a cukrov. Surová strava obsahuje živé enzýmy, ktoré napomáhajú efektívnemu tráveniu. Celkovo váš pes potrebuje menej času na strávenie surovej potravy.

Prečo môj pes kaká hneď po jedle?

Ak si všimnete, že váš pes kaká veľmi skoro po jedle, nemusíte sa obávať, že trávi jedlo príliš rýchlo. Nevykaká, čo práve zje. Vykaká jedlo, ktoré zjedol najmenej 8 hodín predtým.

Keď psy jedia, dochádza k prirodzenému reflexu, ktorý sa aktivuje. Keď sa do žalúdka dostane nová potrava, hrubé črevo dostane signál, aby vytlačilo všetok odpad, ktorý sa tam nachádzal už skôr. Toto sa nazýva gastrokolický reflex.

Ako dlho trvá, kým pes strávi liek?

Možno sa pýtate, či medicína prechádza v tráviacom trakte rovnakým procesom ako jedlo. Lieky podávané perorálne sa trochu líšia od jedla. Keďže to nie je živina, v skutočnosti sa nestrávi rovnakým spôsobom ako jedlo.

Keď dáte svojmu psovi liek perorálne, zvyčajne sa absorbuje do krvného obehu v priebehu 20 až 30 minút. Tabletky s hrubším povlakom môžu trvať dlhšie.

Môže môj pes po jedle plávať?

Všetci sme počuli, že po jedle by sme mali počkať aspoň 30 minút, kým sa pôjdeme kúpať. Je to preto, že keď ste práve zjedli, časť vašej krvi ide do jadra vášho tela, aby pomohla procesu trávenia, o ktorom si niektorí ľudia myslia, že môže viesť ku kŕčom pri plávaní.

Pre ľudí to naozaj neplatí. Na druhej strane pre psov existuje skutočný dôvod, prečo zastaviť skok vášho psa do vody hneď po jedle. Psy môžu trpieť nadúvaním alebo torziou žalúdka, čo je prípad, keď sa žalúdok psa naplní plynom a krúti sa. Plávanie s plným žalúdkom môže zvýšiť riziko, takže by ste mali počkať dve hodiny po tom, čo váš pes zje jedlo, než sa vydáte na plávanie.

Príznaky tráviacich problémov u psov

Tu je niekoľko vecí, na ktoré si treba dávať pozor, ktoré môžu byť znakom toho, že váš pes má problém s trávením:

Bolesť brucha
Chudnutie alebo priberanie
Znížená chuť do jedla
Zvracanie
Hnačka
Zápcha
Nadúvanie a plynatosť
Dehydratácia
Môžu to byť príznaky, že trávenie vášho psa nefunguje tak, ako by malo, a možno bude potrebovať ďalšiu pomoc. Ak problémy pretrvávajú, možno budete chcieť hovoriť so svojím veterinárom.

Takže… teraz už viete, čo môžete očakávať, budete lepšie vedieť rozpoznať akékoľvek tráviace problémy u vášho psa. Kŕmte ho tou najlepšou stravou, akou môžete… najlepšie plnohodnotnou stravou, ktorá podporí jeho celkové zdravie, ako aj plynulý proces pohybu jedla v jej systéme.