Príjem vody počas leta: Aké množstvá pes potrebuje?

Nachádzame sa v období leta v plnej sile a denné teploty často prekonávajú všetky doterajšie rekordy. Ako zvládate letné horúčavy? A váš milovaný maznáčik?

Bez ohľadu na to, ako veľmi milujete leto a neviete sa dočkať, kedy zachytíte každý slnečný lúč a užijete si krásny deň so svojím psom, správna hydratácia je nevyhnutná pre udržanie zdravia vás a vášho psa počas horúcich mesiacov. V ďalšom texte sa dozviete, koľko vody je počas leta potrebné a aké množstvá potrebuje pes, aby bol vždy v bezpečí a šťastný aj pri veľmi vysokých teplotách.


Úloha vody v tele psa
Voda je najdôležitejšia kvapalina na svete. U psov, rovnako ako u ľudí, je nevyhnutný pre správne fungovanie všetkých orgánových systémov a tvorí až 70% zloženia tela psa. Bez dostatočného denného príjmu vody hrozí psíkom dehydratácia, ktorá narúša normálnu funkciu buniek a oslabuje imunitu psa, čo ďalej spôsobuje sériu zdravotných problémov, ktoré môžu byť veľmi vážne.

Niektoré z hlavných úloh vody v tele psa sú:
- stavba všetkých telesných buniek,
- regulácia telesnej teploty,
- detoxikácia organizmu (močom a stolicou),
- trávenie potravy,
- biochemické procesy,
- pružnosť a vlhkosť pokožky,
- mazanie kĺbov a chrupaviek.

To sú len niektoré z dôležitých úloh vody v tele psa, ktoré dokazujú, že jej dôležitosť je neoceniteľná. Pes sa do tela dostáva prevažne pitnou vodou a určité percento aj mokrou potravou.

Denná potreba vody psa - koľko vody je potrebné?
Denný príjem vody psa závisí od množstva faktorov. Počas letných mesiacov sa potreba vody u psa zvyšuje a v tomto období je vhodné častejšie kontrolovať, či váš miláčik konzumuje dostatok vody. Vo všeobecnosti by malí psi mali vypiť 40-60 ml vody na kilogram svojej telesnej hmotnosti každý deň. V žiadnom prípade by ste nemali psovi obmedzovať príjem vody, najmä v lete, ale riaďte sa jeho potrebami a prispôsobte jej množstvo. Dennú potrebu vody ovplyvňuje aj množstvo fyzickej aktivity psa, druh potravy, ktorú konzumuje, vek psa, ročné obdobie, ale aj určité stavy (metabolické stavy, laktácia či pôrod).
Nedostatok vody u psa - nebezpečenstvo dehydratácie
V období vysokých teplôt sa zvyšuje potreba tekutín pre domáce zvieratá a nedostatok vody u psov vedie k dehydratácii, ktorá má v závislosti od jej hladiny určité zdravotné následky. Strata 5-10% vody v tele psa vedie k výrazným zmenám vo fungovaní domáceho maznáčika, preto reagujte včas a pozor na riziko dehydratácie ihneď, ak spozorujete prvé príznaky, váš pes je hladný. Príznaky akútneho nedostatku vody u psov sú: ťažké dýchanie, zrýchlený tep, suché a jasné červené oči, zvýšené slinenie a nepokoj. Ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov, určite ponúknite svojmu miláčikovi čerstvú vodu na osvieženie a zabránenie ďalšej dehydratácii, ktorá by mohla viesť k trvalému poškodeniu orgánov (v týchto situáciách sú postihnuté najmä pečeň a pečeň).

Ak sa ignorujú prvé príznaky dehydratácie, dlhodobú dehydratáciu je možné vidieť cez suchý nos a ústa, suché a zapálené očné buľvy, suché, lepkavé a bledé oči. Pri vyššie spomenutých príznakoch vyhľadajte pomoc veterinára, pretože následky dlhodobej dehydratácie nie sú vôbec naivné – zlá kvalita srsti, lámavé nechty, suchá a šupinatá koža, znížená elasticita kože, zápcha, to sú len niektoré problémov spôsobených nedostatkom „tekutiny, ktorá znamená život“.

Ako skontrolujete, či je váš pes dostatočne hydratovaný?
Ak chcete vyriešiť pochybnosti o tom, či je váš pes dostatočne hydratovaný, môžete vykonať nasledujúci test:
1. Jemne stlačte kožu psa medzi lopatkami
2. Jemne vytiahnite kožu nahor a potom ju uvoľnite
3. Venujte pozornosť tomu, či sa pokožka vrátila do pôvodnej polohy
čo si všimneš? Ak sa koža rýchlo vráti na svoje miesto, je to znak toho, že pes je optimálne hydratovaný. Na druhej strane, ak sa koža vracia pomaly alebo chvíľu zostáva v tejto polohe, než sa vráti do pôvodného stavu, je to znak toho, že vášmu miláčikovi chýba voda.

Ak si nie ste istí, či je váš pes dostatočne hydratovaný, poraďte sa so svojím veterinárom. Nakoniec posúdi, či domáce zviera potrebuje ďalšie množstvo vody, ako aj prípadnú korekciu stravy v súlade s jeho stavom.
Optimálna hydratácia, aby ste si užili leto
Čo môžete urobiť, aby ste zabránili nedostatku vody u vášho psa, najmä v lete, je vyčistiť a doplniť jeho misku čerstvou vodou každý deň. Ak bude voda v miske stojatá, bude to pre psa odpudzujúce a bude sa jej vyhýbať. Pes prijme menej vody aj napriek vysokým teplotám a ak je jeho strava bohatá na vlhkú alebo varenú potravu, ako aj ak má určité ťažkosti v pohybe - dostať sa k miske môže byť pre neho veľká námaha.

Aby ste si vy a váš maznáčik mohli bezstarostne užiť let, sledujte a počúvajte svojho najlepšieho priateľa. Zabezpečte mu čerstvú vodu na viacerých miestach a ono ju bude piť vždy, keď bude cítiť potrebu. S dostatočným množstvom pitnej vody a primeranou výživou, ktorá psovi poskytne všetky potrebné ingrediencie pre hravý a šťastný život v každom čase, bez ohľadu na mieru aktivity, nebudú vysoké letné teploty prekážkou.