Zmena stravy

Občas ste sa určite ocitli v situácii, keď zmeníte stravu Vašich domácich miláčikov.

Existujú tri hlavné príčiny: vek, špecifické potreby alebo vyskúšanie nového produktu, odlišné od vašej bežnej stravy.

Keď je dôvodom vek, najčastejším je prechod od šteňaťa k dospelému alebo od dospelého k seniorovi.

Ak existujú špecifické potreby, môže to byť dôsledok patologických zmien, potravinových alergií alebo zmien v ich energetických požiadavkách (napríklad na kontrolu hmotnosti, v dôsledku kotnosti alebo vysokého fyzického cvičenia).

Inokedy je to jednoduchá dobrovoľná zmena stravy nášho domáceho maznáčika, pretože chceme skúsiť niečo nové alebo z iných dôvodov.

Ako správne zmeniť stravu

Nech už je dôvod akýkoľvek, musíme predovšetkým dbať na dobré životné podmienky nášho domáceho maznáčika. Ponúkame recept, ktorý vyhovuje nášmu zámeru, ale budeme sa držať rady odborníka, ktorá je najlepšia voľba.

Prechod na diétu musí byť postupný a trvať približne 5 až 7 dní. Dobrým vodítkom by bolo:

Dni 1-2: 75% starý recept + 25% nový recept.

Dni 3-4: 50% starý recept + 50% nový recept.

Dni 5-6: 25% starý recept + 75% nový recept.

7. deň: 100% nový recept.

V týchto dňoch musíme venovať veľkú pozornosť blahu nášho domáceho maznáčika. Transformácia potravín sa vo väčšine prípadov uskutočňuje bez akýchkoľvek nepríjemností. Niekedy však môžeme nájsť:

Odmietnutie zmeny: Ak odmietnu novú diétu, nemusí to znamenať zlú voľbu. Sú to zvieratá zvyku, a preto môžu byť náchylné na zmeny. V takom prípade je lepšie zmeniť ich stravu pomalšie.

Zmeny na úrovni trávenia (mäkká stolica, plynatosť): Musíme byť trochu trpezliví a počkať asi 10 dní, aby sme zistili, či sa to normalizuje. Ak sú zmeny evidentné a presahujú vyššie uvedené, musíme zastaviť potravinový prechod a poradiť sa s naším veterinárom.

Ak sme presvedčení a dobre poučení, že zmena bude pre ich vlastné dobro, je prospešné, aby sme zostali pevní a vytrvalí. Počiatočné odmietnutie zmeny nestačí na to, aby ste sa vzdali.

NEZABUDNITE

Jedlo, ktoré ponúkame nášmu miláčikovi, by malo byť vždy zdrojom zdravia. Nemôžu si vybrať jedlo, ktoré jedia; preto je veľmi dôležité, aby sme si plne uvedomovali svoju zodpovednosť.

Ak si nevyberieme vysokokvalitný recept, môžeme spôsobiť skoré zhoršenie ich zdravotného stavu.