4 dôvody štekania a ako ho zastaviť

Máte na rukách štekajúceho psa?
Ako tréner psov považujem problémy so štekaním za jeden z hlavných dôvodov, prečo majitelia psov žiadajú o pomoc… klienti chcú vedieť, ako zastaviť štekanie svojho psa.
Dnes vám pomôžem získať pokoj a ticho, ktoré chcete vo vašej domácnosti.

Najprv budem hovoriť o účele štekania. Potom sa budem zaoberať bežnými dôvodmi, prečo pes šteká, a poskytnem vám niekoľko riešení na potlačenie štekania vášho psa.

Prečo psy štekajú

Štekanie je pre psov úplne normálne.

Keď pes šteká, chce komunikovať. Váš pes šteká, aby prehovoril a snažil sa odovzdať jeho odkaz.

Ak chcete zastaviť štekanie svojho psa, musíte najprv zistiť, PREČO šteká. Čo ti chce povedať?

Štekanie je príznakom niečoho iného a to je to, čo musíte riešiť. Nechcete len zastaviť štekanie svojho psa … kľúčový je dôvod.

4 bežné dôvody štekania

Poďme sa pozrieť na niektoré z najbežnejších dôvodov, prečo psy štekajú. Potom vám dám niekoľko návrhov, ako zmeniť správanie vášho psa.

Dopyt štekanie

Štekanie dopytu je, keď na vás pes šteká pre niečo konkrétne.

Môže to byť požiadavka…
Hádzať hračku
Ísť von
Získajte maškrtu, ktorú máte v ruke
Aby upútali vašu pozornosť
Napríklad … váš pes vám prinesie svoju obľúbenú hračku, hodí vám ju k nohám a potom na vás šteká, aby ju hodil.

Úzkosť z odlúčenia

Psy, ktoré štekajú, vyjú alebo kňučia, keď odídete, môžu mať prípad separačnej úzkosti … vážny stav, ktorý musíte riešiť.
Ak váš pes šteká, keď odídete, môže sa časom naďalej viac stresovať a zraniť sa.

Nadmerné vzrušenie

Často na týchto psov myslím ako na deti v Disneylande. Tí, ktorí sú tak nadšení zo svojho dobrodružstva, pobehujú a kričia.
Títo psi majú často spúšťače, ktoré ich tak nabijú… až do tej miery, že sa nedokážu ovládať.

Možno je čas…

Na večeru
Hrať aport
Ísť na prechádzku
Úzkosť alebo vzrušenie okolo ľudí alebo iných psov

Psy sú emocionálne a zložité stvorenia. Váš pes môže štekať na ľudí alebo iných psov z rôznych dôvodov. Tie môžu zahŕňať…

Nesprávna socializácia ako šteňa
História tréningu založeného na trestoch v blízkosti iných ľudí alebo psov
Zlé skúsenosti, ktoré spôsobili strach alebo úzkosť
Nadmerné vzrušenie
Možno vás bude chcieť varovať pred nebezpečenstvom
Ako vycvičiť svojho psa, aby prestal štekať

Možno váš pes začne štekať, keď na prechádzke uvidí iného psa. Alebo keď do domu príde cudzinec, počujete štekot alebo tiché mrmlanie vášho psa.

Pamätajte, že prvým krokom k zmene správania vášho psa je identifikovať príčinu jeho štekania. Potom môžete pracovať na výcviku svojho psa, aby prestal štekať. Zlepšenie príde časom a praxou.

Riešenia pre štekanie na požiadanie

Požadované štekanie je naučené správanie.

Ak sa váš pes naučil, že štekom na vás dostane veci, bude na vás naďalej štekať, aby získal veci.

Je to celkom jednoduchý koncept. Naučil sa, že to funguje.

Keď vidím dopytový štekot, hovorí mi to, že pes nedostáva všetko, čo potrebuje. Ak pes cíti potrebu požiadať o pozornosť, potrebuje viac pozornosti … a pravdepodobne aj viac cvičenia!

To neznamená, že by ste mali venovať svojmu psovi pozornosť, keď šteká. Namiesto toho zvýšte pozornosť, ktorú svojmu psovi venujete, a činnostiam, ktoré s ním robíte.

Akonáhle zvýšite pozornosť, hry a aktivity pre svojho psa … potom budete ignorovať akékoľvek štekanie, ktoré robí, aby upútal vašu pozornosť.

Všetko štekanie o pozornosť sa teraz rovná neviditeľnému psovi. Keď na teba šteká, nepozeraj sa na neho, nič mu nedávaj, nekrič na neho. nič.

Ignorujte ho na 100%. Akákoľvek pozornosť ho len odmeňuje za štekanie.

Spočiatku pravdepodobne trochu zintenzívni svoje štekanie. V minulosti sa naučil, že štekanie funguje. Ale zmenil si pravidlá. Teraz mu bude chvíľu trvať, kým sa naučí nové.

Riešenia pre úzkosť zo separácie

Separačná úzkosť je dlhodobý problém. Budete musieť naučiť svojho psa novým emóciám a zmierniť jeho úzkosť, keď zostane sám.

Nechcete ho naučiť necítiť, ale skôr ako cítiť.

Keď odchádzate, chcete, aby váš pes cítil…

Uvoľnene
Bezpečný
Toto nie je správanie, ktoré môžete hneď vyliečiť. Môže to trvať dlho a môže to byť výzva.

Ak to znie ako váš pes, je dobré vyhľadať odbornú pomoc. Tu je niekoľko tipov, ako začať:

Je dôležité, aby ste po príchode domov alebo odchode na celý deň neprehnali pozdrav alebo rozlúčku. Držte to na nízkej úrovni. Ak urobíte veľkú vec, keď prichádzate a odchádzate… povzbudí to vášho psa, aby si myslel, že byť sám je traumatické. Jednoduché, ale vrúcne ahoj a dovidenia so škrabnutím a úsmevom sú najlepšie.
Zmeňte svoju dennú rutinu. Zmeňte čas, kedy ráno vstávate, aj keď je to len o 15 minút. A zmeňte poradie svojej rannej rutiny tak, aby váš pes neočakával váš odchod.
Majte pre svojho psa nejakú aktivitu, keď ste vonku. Skúste mu nechať naplnenú žuvaciu hračku alebo rekreačnú kosť. Alebo mu schovajte pochúťky, ktoré nájde po dome.
Naučte svojho psa užívať si prepravku alebo konkrétnu miestnosť, keď ste doma. Vhoďte tú skvelú žuvaciu pochúťku dovnútra a nechajte ho stráviť päť až desať minút žuvaním, kým ho pustíte von. Časom predĺžte trvanie.

Fyzické a duševné cvičenie je skvelý spôsob, ako sa zbaviť časti energie vášho psa. Váš pes sa bude s väčšou pravdepodobnosťou cítiť pokojne a spokojne, ak mal dostatok príležitostí hrať sa, behať a skúmať. Ale … nezvyšujte svojho psa množstvom vzrušenia tesne pred odchodom. Nechajte hodinu, aby sa usadil.
Riešenia pre štekanie pri nadmernom vzrušení

Počas tohto tréningu môže opäť vstúpiť do hry váš neviditeľný pes.

Ak váš nadmerne vzrušený pes začne štekať, keď sa chystáte hodiť loptu … prestaňte. Stojte na mieste. počkaj Nehovor ani slovo. Hneď ako váš pes prestane štekať, hoďte loptičku.

Vaše načasovanie tu musí byť mŕtve.

Toto opakujte pri každom hraní. Ak budete cvičiť iba nejaký čas, váš pes nikdy nedostane to, čo od neho očakávate. Postupom času nebude štekanie pri hre normou.

Keď bude stále lepší a lepší, počkajte sekundu, keď prestane štekať, než hodíte loptu. Potom zvýšte čakanie na dve sekundy, potom na tri, štyri atď.

Na prácu s nadmerne vzrušenými psami potrebujete veľa trpezlivosti. Určite je čas zavolať na svoj vnútorný zen.

Pre mnohých psov môže byť pripútanie na vodítko na prechádzku celkom vzrušujúce a môže vyvolať štekanie. Ale môžete naučiť svojho psa, aby bol počas tejto rutiny ticho. A je to vlastne celkom jednoduché.

Po prvé, nevzrušujte svojho psa prechádzkou.

Nenápadne zdvihnite jeho vodítko. Ak zdvihne vodítko a začne štekať… zastavte sa. Nič nehovor, nehýb sa.

Počkajte, kým bude ticho, a hneď ako bude, začnite k nemu kráčať s vodítkom v ruke.

Ak začne znova štekať – a pravdepodobne aj bude – okamžite prestane. Bez slov, bez kriku. K svojmu psovi pôjdete len vtedy, keď bude ticho, akonáhle zašteká, zastavíte sa.

Opakujte podľa potreby.

Je to celkom jednoduchý proces a funguje naozaj dobre, ale … ak chcete, aby váš pes ukázal trpezlivosť, musíte byť trpezliví aj vy.

Riešenia pre úzkosť alebo vzrušenie okolo ľudí alebo iných psov

Ak váš pes šteká na ľudí alebo iných psov, musíte ho týmto podnetom časom vystaviť.

Príkladom je „pes“. „Psa“ môžete nahradiť osobou alebo akýmkoľvek iným spúšťačom, ktorý vášho psa spúšťa.

Keď váš pes vidí iného psa, musí byť vo vzdialenosti, kde je pokojný a môže sa sústrediť na odmeny za jedlo a pochvalu.

Možno budete musieť prejsť cez ulicu alebo ho odviesť, kým mu vzdialenosť neumožní uvoľniť sa. Potom, keď váš pes uvidí druhého psa z tejto vzdialenosti, povedzte mu: “ÁNO!” a okamžite mu dajte jeho odmenu (mňam, ktorú stále nedostáva).

Pokračujte v tom, kým je druhý pes v dohľade.

To, čo učíte svojho psa, nie je to, čo má robiť, ale ako sa cítiť. Nakoniec, keď uvidí toho druhého psa, začne očakávať tento úžasný zážitok z pochúťky… nie emocionálnu reakciu, ktorú robil kedysi.

Počas mnohých opakovaní… sa naučí, že pes, ktorý ho kedysi rozčúlil, sa teraz rovná „och, dobrá vec pre mňa“.

V súhrne…

Trocha tréningu môže výrazne pomôcť obmedziť nadmerné štekanie.

Samotné štekanie nie je stredobodom vášho tréningu…chcete identifikovať a riešiť príčinu jeho štekania. Veľa trpezlivosti a dobrého prístupu vám prinesie výsledky, ktoré hľadáte.

Majte na pamäti, že ste to mohli byť vy, kto skutočne zapríčinil štekanie vášho psa… takže dajte svojmu psovi trochu voľnosti a buďte trpezliví, keď ho budete učiť novému správaniu.

Veľa štastia!