STRACH Z HLUKOV U PSOV A MAČIEK

Je bežné nájsť psov a mačky, ktoré prejavujú znateľný strach z určitých situácií.

Citlivosť na zvuk alebo strach z hlasitých zvukov, ako sú hromy počas búrky alebo petardy a ohňostroje počas párty, sú bežným problémom našich domácich miláčikov. V skutočnosti, vďaka výskumu, ktorý uskutočnila doktorka Katriina Tiira a kol., sa dospelo k záveru, že zvieratá, ktoré reagujú strachom na hlasný hluk, majú 40-100% šancu prejaviť podobné správanie ako pri iných podnetoch (ako sú cudzí ľudia , neznáme miesta alebo separačná úzkosť).

Je už známe, že zvieratá, ktoré žijú vystrašene a v neustálom strachu, majú kratšiu očakávanú dĺžku života a fóbie (čo sú intenzívne a neprimerané reakcie strachu, ktoré nesúvisia so stupňom spúšťacieho stimulu), keď sa objavia, ak nie sú liečené, zhoršia sa s vekom. Preto vám z Dingonatury chceme pomôcť, aby ste sa mohli lepšie pripraviť na ohňostroje a všetky prvky z iných večierkov, ktoré sa konajú v rôznych častiach Španielska.
Pred prečítaním našich tipov si však objasníme sériu otázok spojených s fóbiami a strachmi u našich domácich miláčikov, ktoré môžu pomôcť:

1) Neviem, či je môj pes/mačka len nervózny alebo má fóbiu?: Nervózny a nervózny temperament neznamená, že náš kamarát má fóbiu (aj keď by mu prospela pomoc odborníka na etológiu a správanie zvierat ukľudniť sa).

2) V akom veku sa u zvierat zvyčajne objavujú strachy a fóbie?: Tieto typy stavov sa zvyčajne vyskytujú vo veku 10-36 mesiacov, hoci sa môžu vyvinúť kedykoľvek. Preto je kľúčové, aby sme naše šteniatka a mačiatka v treťom a štvrtom mesiaci života zvykli na nespočetné množstvo zvukov, ľudí a prostredia, aby sa cítili pokojne pred silnými podnetmi, akými sú ohňostroje, petardy alebo hromy (vždy jemne, postupne a bez nadmernej stimulácie, pretože by sme ich sami mohli traumatizovať a vyvolať strach).

3) Existujú rasy náchylnejšie na tento typ strachu?: Existuje určitá rasová predispozícia a dedičnosť, ako to dokázal výskum Linn Storengen z Nórskej univerzity vedy (NMBU), ktorý uvádza, že určité ustráchané správanie možno pozorovať častejšie v Border kólie, nemecké ovčiaky, austrálske ovčiaky, Shetlandy… aj keď prostredie (v tomto prípade my) je rozhodujúce pre vypestovanie paniky až po hlasné zvuky.

4) A čo mačky?: Mačky, ktoré majú oveľa vyvinutejšie sluchové schopnosti, majú tendenciu ľahko sa zľaknúť akéhokoľvek hluku, ale to neznamená, že sa u nich vyvinula fóbia. Je dôležité pozorovať ich správanie tvárou v tvár týmto podnetom a analyzovať, do akej miery sú ovplyvnené.

5) Ako zistím, že môj pes/mačka má fóbiu?: Chvíľu pred spúšťacou udalosťou (ako je búrka alebo okoloidúci motor) môžu byť nervózni a môžu sa prejaviť chvením, hlasnými vokalizáciami, únikovými odpoveďami, skrývaním sa, nehybnosťou a nedostatočná reakcia, mimovoľné močenie alebo defekácia, nadmerné slinenie a dychčanie, agresivita a dokonca sebapoškodzovanie.
Je dôležité spomenúť, že strach môže naznačovať skrytý zdravotný problém, preto by ste sa mali vždy poradiť s veterinárnym lekárom, ak spozorujete tento typ správania. Niektoré z príčin, ktoré by mohli spôsobiť túto reakciu u našich domácich miláčikov, sú:

Problémy so štítnou žľazou, problémy s mozgom, vírusové infekcie, bolestivé situácie, zhoršenie kognitívnych funkcií spojené s vekom, otravy (napríklad olovom), kožné problémy, zvláštne reakcie na niektoré lieky alebo vakcíny, srdcové problémy…

Nakoniec vám zanecháme sériu tipov, ktoré pomôžu našim priateľom cítiť sa pokojnejšie a bezpečnejšie a lepšie sa vyrovnať s týmito situáciami:

1) Nenechávajte svojho psa alebo mačku vonku, ak viete, že sa blíži situácia, kedy sa môžu zľaknúť a utiecť (a pri tom lete si ublížiť). Snažte sa ich mať v bezpečnom priestore skôr, ako sa podnet priblíži.

2) Umožnite im voľný a jednoduchý prístup k ich obľúbeným úkrytom (pripravte na tieto miesta prikrývku, ktorá má váš pach alebo ich hračky, plus nejaké jedlo a vodu).

3) Neodporúča sa ich zatvárať, pretože tento pocit môže vyvolať väčší stres, a preto zhoršiť ich únikovú reakciu. Nechajte ich, ak si to želajú, schovať sa v prostredí, ktoré cítia ako bezpečné a chránené.

4) Spustite žalúzie a zatvorte okná, aby sa minimalizovala intenzita podnetu (takto budú počuť tlmene ohňostroj alebo hrom a nebudú môcť vidieť svetlo ohňostroja ani blesky. búrky).

5) Ak viete, že sa blíži jedna z ich chvíľ paniky, ako napríklad silvester, vezmite ich von sa hrať a chvíľu behať (chvíľku predtým), pretože cvičenie a zábava vylučujú endorfíny, ktoré majú silný upokojujúci účinok. .

6) V takýchto prípadoch sa neodporúča utešovať ich alebo príliš rozmaznávať, pretože môžeme podporovať správanie, ktoré nechceme. Je lepšie byť v ich blízkosti, jednoducho našou prítomnosťou, akoby sa nič nebezpečné nedialo. Nanajvýš sa s nimi môžeme pokúsiť hrať, ak vidíme, že nie sú vydesení, rozptýliť ich pozornosť a ponúknuť im nejakú pochúťku (napríklad Moments), pokiaľ je ich odpoveď pozitívna.

7) Pred začiatkom stimulu si môžete chvíľu pustiť hudbu na pozadí, niečo, čo ich upokojí. Blahodárna sila určitých zvukov nad zvieratami je už známa a na internete je k dispozícii mnoho alternatív založených na psychoakustike, ako napríklad tá, ktorú ponúka klaviristka Lisa Spector alebo skladba vytvorená hudobníkom menom Gnash, inšpirovaná problémami jeho záchranársky pes a iné útulkové psy mali.

8) Na trhu je viacero nástrojov, ktoré nám v týchto prípadoch môžu pomôcť: feromóny na upokojenie, izolačné slúchadlá, prírodné prostriedky ako Bachove kvety, obväzy a tričká proti úzkosti.

9) Môžete si tiež pozrieť stránky vysvetľujúce, ako vykonávať masáže a manuálne terapie, ktoré im pomôžu upokojiť sa, keď majú strach.

10) Pamätajte, že tieto reakcie strachu a hrôzy môžu naznačovať niečo iné a zvyčajne sa zhoršia, ak sa neliečia, takže je dôležité, aby ste navštívili odborníka, ktorý vám pomôže zlepšiť kvalitu života vášho domáceho maznáčika a posúdi, či lieky je nevyhnutné. Desenzibilizačné techniky sú nástrojom, ktorý možno použiť pri určitých príležitostiach, ale vždy sa odporúča, aby na ne dohliadal odborník na správanie zvierat.

V Dingonatura sme si vedomí dôležitosti našich chlpatých priateľov a toho, že ich globálna pohoda zahŕňa okrem dobrej výživy a aktívneho života aj emocionálne zdravie. Preto si radi pripomíname životnú dôležitosť týchto troch pilierov a v rámci našich možností prispievame k tomu, aby sa stali skutočnosťou.