7 výhod Omega-3 pre psov: Zistite, prečo je to nevyhnutné

 

Všetci chceme, aby naši psi žili dlhý a zdravý život. Zatiaľ čo psi žijú kratšie ako ľudia, to, aké potraviny jedia, môže určiť, ako zdravo a dlho žijú.

Dôležitou súčasťou sú esenciálne mastné kyseliny (EFA). Nazývajú sa esenciálne, pretože telo ich potrebuje, ale nedokáže si ich vytvoriť – sú dostupné našim domácim miláčikom len v potrave ktorú im dávame.

V tomto blogovom príspevku sa pozriem na jeden konkrétny EFA – omega-3 – a výhody omega-3 pre psov…

Všetko je o rovnováhe

Existujú dva hlavné druhy EFA – omega-3 a omega-6.

Omega-3 pochádzajú z rýb a iných morských živočíchov ako sú krill, kalamáre, mušle a riasy.

Ryby samotné nevytvárajú olej, ale získavajú ho z organizmov, ktoré jedia, ako sú riasy a krill. Môže tiež pochádzať z rastlinných a orechových olejov, ako je ľanové semienko.

Omega-6 pochádza z rastlinných zdrojov, ako sú oleje z boráku, pupalky, svetlice a slnečnice.

Dôležité je vedieť, že tieto dve veci musia byť v rovnováhe, aby mali nejaký úžitok.

Bohužiaľ, príliš veľa domácich zvierat dostáva oveľa viac omega-6, ako je potrebné, pretože jedia komerčné krmivá pre domáce zvieratá, ktoré sú nevyvážené. Títo psi trpia nedostatkom omega-3 a začína sa u nich prejavovať široké spektrum symptómov, ktoré to odrážajú.

Niektoré diéty sú lepšie ako iné (kvalitná, vyvážená strava má zvyčajne esenciálne mastné kyseliny v správnej rovnováhe)…ale ak kŕmite svojho psa nesprávnymi granulami alebo konzervami, váš pes môže mať nedostatok omega-3 mastných kyselín, ktoré potrebuje pre optimálne zdravie.

Pamätajte tiež, že keď sa vyrába komerčné krmivo pre psov, varí sa pri tak vysokej teplote, že všetky EFA, ktoré v ňom boli na začiatku, boli zbytočné.

Preto všetky naše granulky a paštety sú varené slow cooking metódou.

Vysokokvalitný rybí olej sa dôrazne odporúča pre psov, ktorí sú kŕmení spracovanou potravou.

Nižšie vám poskytnem niekoľko tipov, ktoré z nich je najlepšie kúpiť; Najprv sa však pozrime na 7 výhod omega-3 mastných kyselín pre psov, aby sme videli, aké dôležité sú.

1. Koža a srsť

Jednou z najznámejších výhod omega-3 pre psov je zdravá, lesklá a jemná srsť.

Dr. Karen Becker, hovorí, že jeho nedostatok spôsobí stavy, ako je svrbenie, suchá, šupinatá koža, nadmerné vypadávanie, vredy, ktoré sa nehoja, ako sú horúce škvrny, vypadávanie vlasov a dokonca aj svrab.

Ak váš pes trpí niektorým z týchto stavov, môžete zaznamenať obrovské zlepšenie ktoréhokoľvek z nich už po niekoľkých týždňoch pridávania vysokokvalitného omega-3 oleja do jeho stravy.

2. Srdce

Hovorí sa, že protizápalové vlastnosti  Omega 3 môžu pomôcť pri zlyhaní srdca a strate svalov, ktorá je s tým spojená. Tiež hovoria, že existujú dôkazy, že môže pomôcť znížiť aj abnormálne srdcové rytmy.

Medzi ďalšie hlásené výhody patria:

  • Prevencia krvných zrazenín
  • Zníženie hladiny cholesterolu v krvi
  • Udržateľňosť zdravého krvného tlaku
  • Znížené riziko mŕtvice

3. Kosti a kĺby

Ako psi starnú, nepohybujú sa a ich kĺby môžu stuhnúť – môžu dokonca dostať artritídu. Omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť znížiť stuhnutosť kĺbov, opuchy, citlivosť a celkovú únavu.

To je dôvod, prečo ho bežne odporúčajú veterinári, aby pomohol znížiť súvisiaci zápal a bolesť.

Štúdie publikované Americkou veterinárnou lekárskou asociáciou (AVMA) odhalili, že používanie doplnku z rybieho oleja omega-3 mastných kyselín pomohlo psom s osteoartritídou.

Umožnilo im to vstať z pokojovej polohy a potom sa ľahšie hrať alebo chodiť.

4. Mozog

Dr. Nancy Kay, je veterinárkou už viac ako 30 rokov a má veľa čo povedať o omega-3.

Hovorí, že starší psi môžu pociťovať poruchy mozgu, ako je demencia, rovnako ako ľudia, a že omega-3 preukázateľne zlepšujú stav.

Pozrela sa na štúdiu vykonanú na skupine starších psov s problémami správania spojenými s mozgom, ako napríklad nerozoznávanie rodinných príslušníkov, chôdza a pozeranie do kútov.

Štúdia preukázala výrazné zlepšenie vo všetkých správaniach po kŕmení psov krmivom s doplnkom DHA (zložka omega-3).

Na druhom konci spektra DHA tiež pomáha pri správnom vývoji mozgu a očí šteniatok a môže zvýšiť ich schopnosti učiť sa.

5. Imunitný systém

Veterinárna lekárka, autorka a rozhlasová osobnosť Dr. Carol Osborne, je zakladateľkou veterinárneho centra a kliniky pre domáce zvieratá Chagrin Falls v Ohiu.

Verí, že prírodná liečba by mala ísť popri tradičnej medicíne a zdôrazňuje dôležitosť výživy a stravovania.
Verí, že omega-3 sú rozhodujúce pre dobré zdravie, pretože sú jedným zo základných stavebných kameňov, ktoré pes potrebuje pre silný imunitný systém, zdravé srdce a ďalšie.

Môže pomôcť znížiť škodlivé účinky imunitného systému psa, keď je nadmerne aktivovaný a otvorený rozvoju alergií, chronických infekcií, ako sú uši alebo oči, a autoimunitných stavov, ako je lupus.

Ak sa dosiahne správna rovnováha omega-3 a omega-6, zdravý imunitný systém psa bude oveľa lepší:

  • bojovať proti chorobám
  • znížiť alergické reakcie psa
  • znížiť zápal

6. Obličky

Ďalšou z potenciálnych výhod omega-3 u psov je zlepšenie funkcie obličiek.

Štúdie odhalené Pet Health Network ukazujú, že omega-3 v rybom oleji zlepšili funkciu obličiek u psov s chronickým ochorením obličiek, najmä u psov spojených s vysokými hladinami straty bielkovín v moči psov.

Mnohé diéty pre obličky obsahujú značné množstvo omega-3, pretože rybí olej zrejme spomaľuje poškodenie obličiek, má ochranný účinok proti vážnemu poškodeniu obličiek a predlžuje životnosť.

7. Úzkosť a depresia

Ešte raz sa obraciam na Dr. Karen Becker, aby mi poradila o úzkosti u psov a ako jej možno pomôcť stravou a výživou – konkrétne omega-3.
Uvádza, že takmer jeden z troch psov môže vykazovať známky úzkosti, ktoré môžu zahŕňať nadmerné štekanie, pokus o útek, nadmernú energiu, deštruktívne správanie a agresiu.

Toto správanie často vedie k tomu, že psy sú odvezené do útulkov a/alebo sú utratené.

Na základe svojich skúseností ako veterinárka a zo štúdií, ktoré čítala, si však myslí, že tomuto správaniu možno pomôcť jednoduchým pridaním omega-3 do psej stravy.

Hovorí, že má upokojujúci účinok na úzkostných psov a vedie k zlepšeniu správania.

Odporúčané doplnky Omega-3

Záver o výhodách Omega-3 pre psov

Dúfam, že ste si užili tieto výhody omega-3 pre psov.

Zdá sa, že dôkazy o tom, že omega-3 sú základom dobrého zdravia, sú ohromujúce. Aj keď váš pes nejaví žiadne zjavné známky choroby, doplnením stravy o omega-3 bude len prospešné.

Psy nielenže profitujú z omega-3, ale POTREBUJÚ ich. Ak si myslíte, že krmivo vášho psa mu ho nedáva dosť, buď mu vylepšite stravu, alebo ju doplňte.