Čo robiť v príprade zranení?

Príchod dobrého počasia vás nabáda tráviť viac času vonku, ísť na prechádzku alebo výlet do prírody a objavovať nové územia alebo hry v parku.

Tieto aktivity obohacujú život našich domácich miláčikov a umožňujú im rozvíjať správne správanie, no môžu predstavovať väčšie riziko zranenia, či už trením, nehodami alebo pohryznutím inými zvieratami.

Preto by sme vám radi ponúkli sériu tipov v prípade, že dôjde k takýmto zraneniam:

Každú noc si doprajte chvíľku pokoja a maznania, aby ste skontrolovali kožu svojho chlpatého kamaráta pri hľadaní čohokoľvek, čo nie je voľným okom viditeľné (bez toho, aby ste zabudli na uši, častý úkryt pre hroty).

V prípade nájdenia rany je veľmi dôležité vylúčiť, že ide o uhryznutie. Niekedy veľmi malé rany po uhryznutí skrývajú pod kožou vážne poranenia, ktoré sa môžu ľahko infikovať a sú hlboké, čo môže za pár dní predstavovať veľmi vážny problém.

Ak máte podozrenie na vážnu ranu alebo uhryznutie (ak ide o to druhé, nezáleží na veľkosti, pretože majú tendenciu sa infikovať a spôsobiť pomerne veľa problémov), je potrebné poradiť sa so svojím veterinárnym lekárom, pretože len odborník pozná rozsah tohto typu zranení.
Hneď ako zistíme zranenie, musíme:

Pred dotykom oblasti si umyte ruky.

Vyčistite ranu teplou vodou a mydlom (lepšie pomocou sterilných gáz namiesto bavlny, aby ste predišli zanechaniu prameňov, ktoré môžu byť pripevnené k tkanivu).

Potom ho očistite antiseptickým roztokom (ako je chlórhexidín alebo povidón-jód) VŽDY ZRIEDENÝM, aby miesto nedráždilo, a gázou.
Ak vám niekto môže pomôcť držať hlavu vášho domáceho maznáčika, tým lepšie, pretože toto čistenie môže vyvolať strach alebo bolesť a bez úmyslu nám ublížiť sa nás môže pokúsiť uhryznúť, aby sa bránili.

Po dezinfekcii naneste masť, ktorá pomáha v procese hojenia, špecifickú pre zvieratá (pretože niektoré látky používané u ľudí môžu byť pre ne toxické).

A nakoniec, nezabudnite ranu denne sledovať, aby ste zhodnotili potrebu budúcich vyliečení a videli, ako sa vyvíja. Ak spozorujete, že oblasť je opuchnutá alebo červená, v jazve je hnis alebo nejaký sekrét, zviera si ju často olizuje alebo sa to do niekoľkých dní nezlepší, je dôležité, aby ste svojho miláčika zobrali k veterinárnemu lekárovi. jeho správne posúdenie.