Zubný povlak a zubný kameň u psov

Zubný povlak je jemný belavý alebo žltkastý film, ktorý sa prirodzene vytvára na povrchu zubov po jedle.

Chráni sklovinu pred opotrebovaním, ktoré môžu spôsobiť kyslé látky v strave. Na druhej strane však umožňuje určitým baktériám a iným mikroorganizmom rásť a množiť sa v ústach.

V priebehu niekoľkých hodín tento film začne tvrdnúť a mineralizovať spojením so soľami prítomnými v slinách. Týmto spôsobom sa tvorí zubný kameň (plask tvrdšej konzistencie), ktorý sa zvyčajne hromadí medzi zubami a v ryhe, kde sa zub stretáva s ďasnom, čo môže časom viesť ku kalcifikácii a tvorbe kameňov.

Zubný kameň umožňuje ľahký rast baktérií, čo spôsobuje zápal ďasien (zápal ďasien), citlivosť a bolesť, krvácanie alebo dokonca stratu kúskov. Tieto baktérie sa môžu dostať do krvného obehu a cestovať do iných vzdialených miest, ako je srdce alebo obličky, čo spôsobuje vážne ochorenia.

Tento problém je oveľa častejší, než si myslíme, a môže mať hrozné následky na zdravie našich domácich miláčikov. Preto je dôležité venovať pozornosť nasledujúcim znakom:

Zápach z úst
Nedostatok chuti do jedla
Krvácajúce ďasná
Zápal ďasien
zubný kameň
Strata zubov

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, odporúčame vám vziať svojho psa alebo mačku k veterinárnemu lekárovi na vyšetrenie a pozrieť si naše produkty na udržanie zdravia ústnej dutiny: Natura Diet Odontic a Moments Dental, ktoré vám pomôžu kontrolovať vzhľad zubného kameňa a zápachu z úst pohodlným a jednoduchým spôsobom.