Diéta pre starších psov

Rovnako ako my, aj naši psi s pribúdajúcimi rokmi prechádzajú zmenami, ktoré musíme zvážiť, aby sme im mohli ponúknuť lepšiu kvalitu života a užiť si ich naplno.

Za „staršieho“ psa sa vo všeobecnosti považuje ten, kto má viac ako 8 rokov. Väčšie / obrie psy sú však v procese starnutia predčasné, takže po 5 rokoch už môžu mať potreby seniora; a malé psy sú pomalšie, to možno považovať za senior od 10 rokov.

Toto pravidlo, v závislosti od rasy a veľkosti, nie je vždy presné, pretože faktory ako genetika, výživa a životné prostredie sú určujúcimi faktormi urýchlenia alebo oddialenia procesu starnutia.

Pretože výživa hrá v tejto fáze kľúčovú úlohu, tu sú naše tipy:

Vyhľadajte konkrétne recepty na ich vek a potreby: Títo psi nemusia byť tak úspešní pri získavaní živín z potravy a vy im musíte pomôcť dobre využiť to, čo jedia, a nepreťažovať obličky ani pečeň. Pamätajte si, že je potrebné ponúkať vyvážené jedlá, ktoré poskytujú základné živiny a neesenciálne živiny v dostatočnom a užitočnom množstve pre ich telo (v našich receptoch uvažujeme s neesenciálnymi živinami, pretože v optimálnych situáciách si ich môžeme vyrábať vo vlastnom tele. ; ale títo psi sú toho menej schopní a pomôcť im v tomto procese je kľúčové).

Majte na pamäti nasledujúce otázky: Má pes nadváhu? Nejaké patológie? Je pre nich ťažké pohybovať sa alebo skákať? Majú nedostatok chuti do jedla? Stratili svalovú hmotu? Nemajú lesklú srsť? Krvácajú, zapáchajú alebo im vypadli zuby? Ak je to tak, poraďte sa s odborníkom na výživu, aby ste zhodnotili najlepšiu diétu.

Podporujte návyk na pitie: Voda je zásadná vo všetkých fázach; ale teraz ich musíte viac ako kedykoľvek predtým povzbudiť k pitiu (vyskúšajte fontány, kvalitné mokré jedlo, v lete chladnejšiu vodu). Nezabudnite, že voda musí byť každý deň čerstvá a pokiaľ je to možné, lepšie ju podávať v kovovej alebo keramickej nádobe (nie v plastovej).

Hľadajte potraviny, ktoré sledujú kvalitu a množstvo bielkovín: Staršie psy môžu strácať bielkoviny močom. Znižuje sa aj ich schopnosť asimilovať živiny, preto je veľmi dôležité ponúkať recepty, ktoré obsahujú dostatočné množstvo bielkovín, ale predovšetkým ponúknuť ľahko stráviteľný proteín, začlenený a dostupný tam, kde je to potrebné (ak vás zaujíma keď ideme do podrobností o význame bielkovín, odporúčame vám prečítať si o biologickej hodnote, stráviteľnosti a biologickej dostupnosti).

Dobrým spôsobom, ako zistiť, či váš pes prijíma dostatok bielkovín (a že je účinne výživný), je skontrolovať telesný stav palpáciou svalov. Ak si myslíte, že stratili svalovú hmotu, poraďte sa so svojim veterinárom.

Nechýba im chuť do jedla? Skúste ich motivovať:

S interaktívnymi hračkami na získanie jedla.

S veľmi chutnými vyváženými potravinami (nápady nájdete v našich mokrých a polosuchých receptoch).

Rozdelenie odporúčaného denného množstva vo viacerých dávkach.

Ak chcete byť pripravení na možné zmeny, ktoré môžu počas týchto rokov nastať, a poznať niekoľko rád týkajúcich sa ich starostlivosti, pozrite sa, čo sme pre vás zhromaždili.