Krivka rastu u psov

Podľa plemena majú dospelí psi odchýlku hmotnosti, ktorá môže výrazne oscilovať, a preto sú psy tak malé ako čivava alebo veľké ako španielsky mastif.

Tento rozdiel medzi rasami ovplyvňuje ich rast, pretože každý pes môže rásť viac alebo menej mesiacov (konečnú veľkosť dosiahne vo veku 8 až 24 mesiacov). V prípade zmiešaných psov, ktoré majú rodičov inej rasy, je ťažké predpovedať ich konečnú veľkosť.

Rastová krivka nám ukazuje priemernú rýchlosť rastu psa na základe jeho veku a odhadovanej hmotnosti v dospelosti. Odhaduje sa, že rasy zoskupujú podľa veľkosti, a preto budú nevyhnutne existovať rozdiely v rýchlosti rastu v rámci rás veľmi podobnej veľkosti, ako aj medzi pohlaviami.

V našej tabuľke pre diétny program výživy Natura Diet sme prispôsobili krivku, aby ste jej pomohli lepšie pochopiť.
Uvidíte, že ukazuje, pre rôzne veľkosti psov, priemerný prírastok hmotnosti (ktorý sa bude zvyšovať, kým nedosiahne plató a stabilizuje sa, čo sa zhoduje s dospelosťou), ako aj naše stravovacie odporúčania pre každú fázu.

Ak chcete poznať naše odporúčanie na iný výber, odlišný od Natura diéty, prejdite na recept, ktorý vás zaujal, alebo sa nás priamo opýtajte mailom na info@lordhoff.sk .

Pamätajte si, že rastové krivky pre každú rasu/veľkosť sú určené na označenie individuálnych nutričných a energetických požiadaviek, čo je obzvlášť dôležité u veľkých a obrích šteniatok.
Nekontrolovaný rast alebo nadváha u šteniat veľkých plemien môže prispieť k dysplázii bedrového kĺbu (dedičné ochorenie), preto je dôležité kontrolovať zdroje energie prítomné v krmive pre tento typ šteniat.

Je tiež dôležité vedieť, že ak sa podáva vyvážená strava, neodporúča sa dopĺňať minerály počas rastu šteňaťa.
Nadbytok minerálov môže spôsobiť problémy s rastom.

Ak máte nejaké otázky o tom, ako kŕmiť šteniatko, nájdite si chvíľu a prečítajte si naše rady.

Ak chcete informácie, ako kŕmiť psích seniorov alebo gravidné a dojčiace sučky, pozrite dalsie članky .