Psy v rozpálených autách a iné letné nebezpečenstvá

Nikdy nenechávajte svojho miláčika samého v zaparkovanom vozidle!

Aj keď je to len na chvíľu a aj keď sú okná prasknuté – nikdy nie je bezpečné nechať zviera v zaparkovanom vozidle samé. Nedovoľte, aby výhovorka stála zviera život. Nielenže ponechanie zvieraťa v rozpálenom aute môže viesť k smrteľnému úpalu, v niekoľkých štátoch je to nezákonné!

Od mája 2018 má 28 štátov zákony týkajúce sa spoločenských zvierat ponechaných bez dozoru v zaparkovaných vozidlách za nebezpečných podmienok, ako sú intenzívne poveternostné podmienky. Niektoré z týchto zákonov zahŕňajú právne kroky proti majiteľovi vozidla, zatiaľ čo iné zákony poskytujú imunitu tým, ktorí môžu použiť násilné prostriedky – napríklad rozbitie okna – na záchranu zraniteľného zvieraťa v aute.

Zostaňte v bezpečí, keď teploty stúpajú.

Všetci milujeme trávenie dlhých, slnečných letných dní vonku s našimi chlpatými spoločníkmi, ale prílišná horlivosť v horúcom počasí môže znamenať nebezpečenstvo. Aby ste zabránili prehriatiu vášho domáceho maznáčika, postupujte podľa týchto dodatočných rád:

Poznajte príznaky úpalu a ako mu predchádzať.

Príznaky prehriatia u domácich zvierat môžu zahŕňať:

Nadmerné dýchanie alebo ťažkosti s dýchaním
Zvýšená srdcová a dýchacia frekvencia
Slintanie
Mierna slabosť
Stupor
kolaps
Symptómy môžu zahŕňať aj záchvaty, krvavú hnačku a zvracanie spolu so zvýšenou telesnou teplotou nad 104 stupňov.

Budete chcieť dávať pozor na tieto príznaky úzkosti, ale tiež budete chcieť zabezpečiť, aby bol váš maznáčik vždy správne hydratovaný. Uistite sa, že dávate svojim domácim miláčikom dostatok čerstvej, čistej vody, keď je vonku horúco alebo vlhko. Zaistite, aby vaše domáce zvieratá mali tienisté miesto, aby sa dostali von zo slnka, dávajte pozor, aby ste ich nepreťažovali a podľa svojho najlepšieho úsudku ich držte vo vnútri, keď je extrémne teplo. Nikdy nenechajte svojho psa zdržiavať sa na horúcom asfalte. Keďže ste tak blízko pri zemi, telo vášho psíka sa môže rýchlo zahriať a citlivé vankúšiky labiek sa môžu spáliť. Obmedzte prechádzky počas špičkových denných hodín na minimum.

Majte tiež na pamäti, že zvieratá s plochými tvárami, ako sú mopslíky a perzské mačky, sú náchylnejšie na úpal, pretože nedokážu dýchať tak efektívne ako iné. Tieto domáce zvieratá, spolu so staršími zvieratami a zvieratami s nadváhou, ako aj so srdcovými alebo pľúcnymi chorobami, by mali byť čo najviac v chlade v klimatizovaných miestnostiach.

Pomôcť môže aj strihanie vlasov.

Pokojne strihajte na svojich miláčikoch aj dlhšie chlpy, nikdy ich však nehoľte až na kožu. Vrstvy srsti psov chránia pred prehriatím a spálením. Častejšie čistenie mačiek ako zvyčajne môže zabrániť problémom spôsobeným nadmerným teplom. Uistite sa, že každý opaľovací krém alebo prípravok na odpudzovanie hmyzu, ktorý používate na svojich domácich miláčikov, je označený špeciálne pre použitie na zvieratách.

zdroj: aspca.org