Proteínová biologická hodnota

Biologická hodnota proteínu naznačuje, ako kompletný a užitočný je tento proteín pre nášho psa alebo mačku, pretože sa týka jeho schopnosti uspokojiť ich potreby aminokyselín.

Proteín sa skladá z niekoľkých navzájom spojených aminokyselín. Sú ako tehly, ktoré stavajú budovu, ktorá po dokončení bude slúžiť na plnenie konkrétnej funkcie.

V potravinách nájdeme esenciálne aminokyseliny (ktoré sú založené na diéte, pretože si ich telo nevie vyrobiť) a neesenciálne aminokyseliny (ktoré je možné vyrobiť z tých esenciálnych). Bielkoviny s vysokou biologickou hodnotou sú tie, ktoré majú vhodné množstvo všetkých esenciálnych aminokyselín pre organizmus.

Napríklad:

Vaječný proteín má biologickú hodnotu 1 (maximálna hodnota); zatiaľ čo mäsový proteín má hodnotu 0,75-0,8 (to znamená, že proteín prítomný vo vajíčku je pre telo nášho domáceho maznáčika užitočnejší).

Biologická hodnota proteínu sa môže líšiť v závislosti od živočíšneho druhu, pretože esenciálne aminokyseliny nie sú pre psov a mačky (alebo ľudí) úplne rovnaké. Dingonatura to všetko berie do úvahy pri výbere bielkovinových zložiek, ktoré sú súčasťou našich receptov.

Ak chcete viac informácií o ďalších parametroch, ktoré naznačujú kvalitu a nutričnú účinnosť zložky, prečítajte si naše články o stráviteľnosti a biologickej dostupnosti.